nahoru

Bývalý pákistánský prezident Mušaraf byl odsouzen k trestu smrti

ČTK 17. prosince 2019 • 11:10
Bývalý pákistánský prezident Mušaraf byl odsouzen k trestu smrti
foto: ČTK/AP/B.K. Bangash

Zvláštní pákistánský soud dnes vynesl rozsudek smrti nad bývalým prezidentem Parvízem Mušarafem za velezradu. Podle pákistánského listu Dawn se pro tento trest vyslovili dva ze tří soudců. Detaily rozsudku mají být zveřejněny později.

Mušaraf se k moci dostal při vojenském převratu v roce 1999 a v roce 2014 byl obžalován z vlastizrady. V Pákistánu teď není, protože před třemi lety odcestoval za účelem lékařské péče do Dubaje a do vlasti se již nevrátil. Soud ho označil za člověka na útěku před spravedlností.

Podle listu Dawn se soudci shodli, že Mušaraf porušil ústavu v roce 2007. Tehdy odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Bývalý prezident veškerá obvinění odmítá jako politicky motivovaná.

Mušaraf Pákistánu vládl v letech 1999 až 2008. Poprvé odjel do exilu roku 2008, po pěti letech se ale vrátil, aby kandidoval ve volbách. Volební komise mu však kandidovat neumožnila a politik byl zatčen. Od té doby setrvával převážně v domácím vězení ve své luxusní vile na předměstí Islámábádu.

ČTK
Diskuse ke článku