nahoru

Indie přiostřuje v boji se sexuálním násilím: V části země bude možné usvědčené ze znásilnění rychle oběsit

ČTK 14. prosince 2019 • 12:40
Indie přiostřuje v boji se sexuálním násilím: V části země bude možné usvědčené ze znásilnění rychle oběsit
foto: Reuters

Indické trestní právo sice umožňuje ukládat za znásilnění tresty vězení a ve výjimečných případech i trest smrti. Problémem ale je, že vyšetřování a soudní řízení v těchto kauzách může trvat i několik let. V jihoindickém státě Ándhrapradéš lze ovšem nově usvědčené pachatele znásilnění oběsit během 21 dnů od okamžiku, kdy případ zaznamená policie. Umožňuje to zákon, který dnes schválil tamní parlament. Reagoval tak na sérii brutálních sexuálních útoků, jež v Indii vyvolaly silné rozhořčení veřejnosti a požadavky na rychlé a tvrdé tresty pro pachatele.

„Doufáme, že toto je první krok, který inspiruje další svazové státy a centrum (federální vládu) k přijetí takovýchto zákonů,“ poznamenala v souvislosti s uvedeným legislativním krokem předsedkyně ándhrapradéšského Výboru žen Padma Vasireddyová. Změnu trestního zákoníku v Ándhrapradéši musí ještě schválit indický prezident, protože trestní právo spadá pod pravomoc jak regionálních vlád, tak i vlády federální, poznamenala agentura Reuters.

Zákonodárný sbor státu Ándhrapradéš schválil úpravu trestněprávních norem týden poté, co policie zastřelila čtyři muže podezřelé ze znásilnění 27leté veterinářky nedaleko Hajdarábádu, bývalé metropole tohoto indického státu. Jejich smrt přivítala rodina oběti i část veřejnosti pobouřená množstvím sexuálních zločinů v zemi. Obhájci lidských práv nicméně varovali před obcházením justice.

Čerstvým otřesným případem v Indii spadajícím do této oblasti je úmrtí 23leté ženy ve státě Uttarpradéš na severu země. Minulý týden podlehla v nemocnici zraněním, jež utrpěla, když ji přepadla a zapálila skupina útočníků. Chtěli jí zabránit, aby u soudu vypovídala jako oběť znásilnění. Mezi těmito útočníky byl podle všeho i pachatel znásilnění.

ČTK
Diskuse ke článku