Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s kamionem.

Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s kamionem. Zdroj: HaZZ

Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s kamionem.
Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s kamionem.
Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s kamionem.
Tragická dopravní nehoda u slovenské Nitry: Autobus se srazil s kamionem.
15
Fotogalerie

Tragická srážka autobusu s náklaďákem na Slovensku: 13 lidí zemřelo, v autobuse byli středoškoláci

13 lidí nepřežilo srážku nákladního auta a autobusu, která se ve středu stala u Nitry na jihu Slovenska. Dalších 17 lidí utrpělo zranění. Informovalo o tom prezidium hasičského a záchranného sboru. Počty zraněných i usmrcených se podle hasičů patrně ještě zvýší. Možnou příčinu kolize úřady zatím nezveřejnily. Jde o netragičtější dopravní nehodu na Slovensku za poslední roky.

Podle portálu tvnoviny.sk nákladní auto přejelo do protisměru a narazilo z boku do meziměstského autobusu, ve kterém cestovali zejména středoškoláci, kteří se vraceli ze školy.

Z policejních fotografií je patrné, že autobus se po srážce ocitl mimo vozovku a převrátil se. Na silnici se zase převrátil nákladní vůz, který byl naložen směsí kamení a zeminy. Příčina kolize je zatím nejasná. Na místě nehody zasahovali hasiči a další záchranáři mimo jiné s pomocí vrtulníku. Policie nedaleko zřídila krizové centrum pro rodinné příslušníky cestujících z autobusu.

Nehoda se stala zhruba hodinu po poledni u vesnice Nitrianske Hrnčiarovce nedaleko Nitry na silnici první třídy, kterou policie následně uzavřela. Tato silnice až do otevření nového úseku nedaleké rychlostní silnice R1 v roce 2011 sloužila pro tranzit od Nitry dál na střední Slovensko a zejména v minulosti ji slovenská média kvůli častým dopravním nehodám označovala za "silnici smrti".

Slovenský premiér Peter Pellegrini kvůli nehodě předčasně ukončil návštěvu Kypru. V prohlášení vyjádřil soustrast pozůstalým. Na místo neštěstí vyrazilo několika slovenských ministrů. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že zpráva o nehodě vyvolává hluboký smutek.

Nejtragičtější dopravní nehodou na Slovensku je havárie českého autobusu Karosa firmy Modelárna z Nemošic na Pardubicku, který v červenci 1995 u Kolárovic v okrese Bytča ve velké rychlosti narazil do svodidel, letěl asi 35 metrů vzduchem a dopadl do hloubky 15 metrů; nehoda si na místě vyžádala 16 mrtvých a 29 zraněných, z nichž jeden po několika dnech zemřel v nemocnici.

Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli dnešní srážce nákladního auta a autobusu na jihu Slovenska. „Se zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě na jihu Slovenska, která si vyžádala oběti na životech a zanechala za sebou také mnoho zraněných. Slova mohou jen stěží vyjádřit bolest a smutek nad zmařenými lidskými životy. Dovolte mi, abych vám jménem svým i jménem české veřejnosti vyjádřil hlubokou soustrast. V této pohnuté chvíli jsme myšlenkami s vámi,“ napsal Zeman v dopise, který na webu Hradu zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Upřímnou soustrast slovenskému národu dnes vyjádřil i premiér Babiš. „Jsem v šoku a hluboce soucítím se všemi pozůstalými,“ uvedl předseda vlády na Twitteru.