Přechod k jinému mobilnímu operátorovi bude snazší, pokuta za změnu nižší. Mělo by to přinést nižší ceny | Reflex.cz
nahoru

Přechod k jinému mobilnímu operátorovi bude snazší, pokuta za změnu nižší. Mělo by to přinést nižší ceny

ČTK30. října 2019 • 15:05
Klasické SIM karty čeká podle asociace GSMA konec.
Klasické SIM karty čeká podle asociace GSMA konec.
• foto: 

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi se výrazně sníží a zkrátí se také lhůta pro převod telefonního čísla. Předpokládá to novela o elektronických komunikacích, kterou dnes hladce schválil Senát. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku pomoci k poklesu cen. Předlohu ještě musí podepsat prezident.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi klesne podle novely z 20 procent na pět procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. V případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících jejího trvání nehradili nic. Doba pro převedení čísla při změně mobilního operátora se zkrátí z deseti dnů zpravidla na dva pracovní dny. Zákazník by při přechodu ke konkurenci také nemusel kontaktovat svého dosavadního operátora. Novela bude účinná od dubna příštího roku. Operátoři už dříve uváděli, že se změnami počítali.

Předloha také výslovně stanoví, že přenesení telefonního čísla je bezplatné. Operátor by ale mohl zpoplatnit vrácení nespotřebovaného kreditu. Vznikne také kalkulátor, díky němuž by si klienti mohli nezávisle porovnat ceny jednotlivých operátorů. Srovnávací nástroj provozovaný Českým telekomunikačním úřadem by hodnotil také kvalitu služeb. Zákon také zavede sankce za nedodržení evropského nařízení o regulaci ceny za volání a za textové zprávy do zahraničí v rámci Evropské unie.

ČTK
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější