nahoru

Johnson poslal Tuskovi dopis žádající odklad brexitu, ale nepodepsal ho. Dětinské chování, říká opozice

ČTK20. října 2019 • 09:20
Johnson poslal Tuskovi dopis žádající odklad brexitu, ale nepodepsal ho. Dětinské chování, říká opozice
foto: Reutres

Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s žádostí o odklad brexitu. Podle BBC ale Boris Johnson dopis nepodepsal, naopak k němu připojil další, už podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad brexitu za chybu. Tusk na Twitteru dopis dále nekomentoval, ale uvedl, že na jeho základě zahájí konzultace se zeměmi EU. Britská opozice chování premiéra silně kritizuje.

Dopisy odeslal britský premiér poté, co britská Dolní sněmovna neschválila návrh dohody o brexitu. Sněmovna poměrem 322 hlasů ku 306 odhlasovala pozměňovací návrh, podle něhož se s definitivním schválením brexitové dohody musí počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Tím pádem vstoupil do hry zákon z minulého měsíce, který stanovuje, že vláda musí požádat o tříměsíční odklad brexitu, pakliže do dnešního data parlament neschválí „rozvodovou“ úmluvu, případně odchod z EU bez dohody. Johnson byl vždy proti odkladu brexitu a po dnešním neúspěchu ve sněmovně prohlásil, že o odsunutí termínu vyjednávat nebude a že příští týden bude pokračovat ve snaze ratifikovat svou dohodu.

Podle BBC a The Sunday Times je odeslaná žádost o odklad nepodepsanou fotokopií textu dopisu, jak je uveden ve zmíněném zákoně. Doprovází ho dopis podepsaný premiérem uvádějící, že odklad brexitu by byla chyba. Podle dosavadních záměrů Británie i EU by brexit měl nastat 31. října. Johnson v podepsaném dopise vyjádřil přesvědčení, že se celý proces podaří do 31. října dokončit. „Mnozí z těch, kteří dnes hlasovali proti vládě, naznačili, že novou dohodu a její bezodkladnou ratifikaci podporují,“ uvedl Johnson v listu, jehož kopii zveřejnil na Twitteru Tim Shipman z listu The Sunday Times. „Od té doby, co jsem se stal premiérem, jsem zdůrazňoval, a dnes jsem to v parlamentu zopakoval, že další průtahy by poškodily zájmy Británie a našich partnerů v EU a vztahy mezi nimi. Musíme tento proces dokončit, abychom mohli přejít k další fázi a vybudovat nový vztah,“ dodal britský premiér.

Britská opozice je chováním Johnsona znepokojena: „Johnsonovo dětinské odmítnutí dokonce i podepsat dopis (s žádostí o odklad brexitu) potvrzuje, čeho jsme se vždy obávali, že Johnson se se svou arogancí domnívá, že stojí nad zákonem a nad odpovědností,“ uvedl labouristický předák John McDonnell.

Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského parlamentu, které se očekává příští týden. Podle informací ČTK se na tom dnes shodli velvyslanci členských zemí unie. Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, kterou ve čtvrtek vyjednal premiér Boris Johnson, může nyní podle diplomatů připravit ke schválení Evropský parlament (EP).

Na snímky sobotních demonstrací za setrvání Velké Británie, které se uskutečnily v centru Londýna, se podívejte ve fotogalerii:

ČTK
Diskuse ke článku