Volby v Rakousku: Podle předběžných výsledků zvítězil Sebastian Kurz | Reflex.cz
nahoru

Rakouské volby: Kurz slaví, sociální demokraté jsou zklamaní

ČTK29. září 2019 • 20:00
Rakouské volby: Kurz slaví, sociální demokraté jsou zklamaní
foto: Reuters

Rakouští lidovci (ÖVP) počítali s dobrým výsledkem v předčasných parlamentních volbách, tak dobrý, jakého dnes dosáhli, ale nečekali. Ve volebním štábu to po zveřejnění prvních prognóz řekl předseda strany a bývalý kancléř Sebastian Kurz. Předsedkyně sociálních demokratů, kteří za prvními lidovci zaostali o více než 15 procentních bodů, označila výsledek za zklamání. Zelení jsou podle předsedy Wernera Koglera připraveni s lidovci jednat, dosavadní kurz ÖVP by se ale musel "radikálně změnit".

 "Jsem dojat a skoro beze slov," řekl předseda lidovců Kurz ve volebním štábu. "Byly to těžké čtyři měsíce, ale teď nás lidé zvolili znovu," uvedl s odkazem na dobu, která uplynula od pádu koaliční vlády ÖVP a Svobodné strany Rakouska (FPÖ). "S dobrým výsledkem jsme počítali, ale takový výsledek jsme očekávat nemohli," dodal Kurz. ÖVP podle prognóz získala zhruba 37 procent hlasů.

O sestavení nové vlády chce Kurz nyní jednat se všemi stranami. Podle dosavadních prognóz by mohli lidovci vytvořit koalici se svobodnými (FPÖ), sociálními demokraty (SPÖ) i stranou Zelených.

PREMIUM X Karel Steigerwald: Z poloviny začerněné Česko
Karel Steigerwald 24. září 2019 • 11:29

Karel Steigerwald: Z poloviny začerněné Česko

"Není to to, co jsme si přáli, není to to, za co jsme bojovali," řekla ve volebním štábu sociálních demokratů (SPÖ) předsedkyně Pamela Rendiová-Wagnerová. "Nejsme s tím spokojeni," dodala. Zároveň ale zdůraznila, že se těší "na další cestu". Podle stanice ORF tak zjevně v reakci na výsledek SPÖ, který je nejhorší od druhé světové války, nehodlá rezignovat na funkci v čele strany. Sociální demokraté dostali podle prognóz zhruba 22 procent hlasů.

Předseda pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer se zatím k výsledku voleb nevyjádřil, několik vysoce postavených členů strany ale již řeklo, že by měla FPÖ jít do opozice. K těmto hlasům se přidal i bývalý ministr vnitra Herbert Kickl, podle kterého není dnešní výsledek "ničím dobrým pro Rakousko". Svobodní dostali podle prognóz jen asi 16 procent hlasů a oproti volbám v roce 2017 přišli o zhruba deset procentních bodů.

Vladimír Pikora: Proč nechci emigrovat, i když mě tu mnoho věcí štve
VLADIMÍR PIKORA 26. září 2019 • 13:50

Vladimír Pikora: Proč nechci emigrovat, i když mě tu mnoho věcí štve

Rekordní výsledek kolem 14 procent hlasů s nadšením přijal předseda strany Zelených Werner Kogler. Ať už bude jeho strana ve vládě či v opozici, hodlá z Rakouska učinit "národ ochrany životního prostředí, klimatu a přírody". Jednání s lidovci je Kogler otevřený, nejprve se ale podle něj musí hovořit o tom, zda má vůbec cenu začít jednat o vytvoření vlády. Směr, kterým se ubírali lidovci v koaliční vládě se svobodnými, by se musel podle Koglera "radikálně změnit", aby se mohlo jednat o vládě.

Předsedkyně strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová v první reakci na prognózy vyjádřila spokojenost a uvedla, že dnešní výsledek je nejlepší, jakého kdy liberálové v Rakousku dosáhli.

Ziegfeld Girls: Sexy tanečnice, označované jako nejkrásnější dívky všech dob
Václav II. – neprávem opomíjený velký český král. Mladý panovník zemřel těsně před…

ČTK


Klíčová slova: Rakousko, volby, Sebastian Kurz, zprávy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Viliam Buchert: Na zrazení Kurdů Západ doplatí. Co ještě Západ dovolí Erdoğanovi?
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější