nahoru

Policie rozbila česko-polský gang obchodníků s marihuanou. Jeho členům hrozí až 18 let vězení

ČTK 24. září 2019 • 12:05
Gang do Polska dodával z Česka ve velkém množství marihuanu.
Gang do Polska dodával z Česka ve velkém množství marihuanu.
• foto: 
Profimedia

Čeští a polští policisté rozbili mezinárodní gang, který podle nich do Polska dodával z Česka ve velkém množství marihuanu. Podle policistů mohlo jít až o stovky kilogramů za desítky milionů korun. Kriminalisté na obou stranách hranice zadrželi deset lidí. V Česku to byli čtyři, hrozí jim teď až 18 let vězení. O česko-polské skupině se moravskoslezští policisté dozvěděli díky polským kolegům. Měsíc pak skupinu sledovali.

„Zjistili jsme, že z Polska k nám přijíždí pravidelně skupina lidí. Měli vybudovanou úzkou vazbu na muže z Hodonínska, který pro ně zajišťoval velké množství marihuany,“ uvedl kriminalista Pavel Hanusek. Podle něj muž drogu s dalšími třemi obviněnými částečně sám pěstoval. Ve větší míře ji ale nakupoval od dalších pěstitelů z celé České republiky. Během měsíčního sledování podle kriminalistů do Polska dodali minimálně 50 kilogramů narkotik. „Kilogram marihuany prodávali asi za 72 tisíc korun,“ doplnil s tím, že cena závisela na kvalitě drogy a obsahu psychotropních látek v sušené hmotě. „Předpokládáme, že celkem se jednalo zhruba o stovky kilogramů marihuany,“ dodal.

Kriminalisté na obou stranách hranice vyšetřování mezinárodní organizované skupiny vedli pod krycím jménem Timur. Podezřelé zadrželi 13. září, kdy jeden z Poláků vyrazil na Hodonínsko vyzvednout další zásilku. Předání drogy i peněz se uskutečnilo a přes Ostravu pak Polák zamířil zpět do vlasti. Tam jeho a dalších pět lidí polští kriminalisté zadrželi. Vzápětí začalo zatýkání i v Česku. Podle náměstka moravskoslezského policejního ředitele Radima Wity kriminalisté ve spolupráci se zásahovou jednotkou zadrželi tři muže a ženu ve věku od 40 do 60 let. Při několika domovních prohlídkách pak kriminalisté zajistili několik kilogramů sušené drogy, desítky rostlin, několik automobilů, hotovost 1,3 milionu korun a dva domy v ceně okolo sedmi milionů korun. Auta i domy si obvinění pořídili za peníze z obchodu s narkotiky.

Podle policie nejde o ojedinělý případ, kdy Poláci míří do Česka nakupovat marihuanu. „Ten trend tady je. K nám to mají blízko. Informace o tom máme třeba i z Českého Těšína. Nyní ale mluvíme o organizované skupině, která působila ve více státech a to ty předchozí případy takové nebyly,“ uvedl Wita.

ČTKPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.