Ukrajinský parlament schválil novou vládu v čele s premiérem Hončarukem | Reflex.cz
nahoru

Ukrajinský parlament schválil novou vládu v čele s premiérem Hončarukem

ČTK30. srpna 2019 • 10:10
Ukrajinské premiér Oleksij Hončaruk
Ukrajinské premiér Oleksij Hončaruk
• foto: 
ČTK

Ukrajinský parlament dnes schválil složení nové vlády v čele s premiérem Oleksijem Hončarukem, pětatřicetiletým právníkem bez velkých zkušeností v politice. Nominoval ho prezident Volodymyr Zelenskyj a nový ukrajinský parlament, kde má prezidentova strana Sluha národa většinu, na svém prvním zasedání nominaci schválil. Prioritou kabinetu budou ekonomické reformy. Do čela sněmovny poslanci zvolili předsedu prezidentovy strany Dmytra Razumkova, informovala agentura Unian.

Na návrh Zelenského se novým ministrem zahraničí stal dosavadní ukrajinský velvyslanec u Severoatlantické aliance Vadym Prystajko a ministrem obrany někdejší manažer Andrij Zahorodňuk (44). Ten se podle tisku jako dobrovolník přihlásil do ukrajinské armády a pak vedl na ministerstvu obrany projekt reforem. Novým šéfem tajné služby parlament jmenoval Ivana Bakanova, někdejšího Zelenského partnera v hereckém podnikání.

Největší rozruch panoval kolem dosavadního kontroverzního ministra vnitra Arsena Avakova. Toho Zelenskyj navrhl do nové vlády i přesto, že některé nevládní organizace prezidenta vyzvaly, aby v zájmu boje proti korupci setrvání Avakova v kabinetu nepřipustil. Ministrovi vyčítají fiasko policejní reformy či neobjasnění vražd novinářů. Sněm však prezidentovu nominaci stvrdil a Avakov tak post ministra vnitra obsadí ve čtvrté vládě v řadě.

Návrh ústavní žaloby na Zemana projednají poslanci 26. září

Hončaruk je stoupencem liberálních ekonomických reforem a ve svém okolí se těší pověsti workoholika, uvedla agentura AFP. Čtyři roky stál v čele nevládního institutu BRDO, který je financován z prostředků Evropské unie a jehož hlavní cíl je zkvalitňovat podnikatelské prostředí na Ukrajině. Působil také v soukromém sektoru a po roce 2014 i jako externí poradce ministra životního prostředí a přírodních zdrojů.

Po jmenování do funkce Hončaruk podle agentury Reuters prohlásil, že prioritou jeho kabinetu budou ekonomické reformy. "Tato vláda čelí úkolu nastartovat hospodářský růst," řekl zákonodárcům s tím, že tento růst HDP by měl být minimálně na úrovni pěti až sedmi procent ročně.

Stalinův sen: Podívejte se, jak měla Moskva vypadat podle diktátorových megalomanských …

Nový předseda vlády rovněž sdělil, že zahájí rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o programu financování. MMF pomohl Ukrajině zotavit se z hospodářské recese a pádu kurzu měny po vypuknutí konfliktu na Donbasu v roce 2014.

Generální prokurátor Jurij Lucenko, považovaný za člověka předchozího prezidenta Petra Porošenka, dnes v televizním přímém přenosu podal demisi. Stalo se tak podle listu Ukrajinska pravda dřív, než Lucenka mohli odvolat členové nového parlamentu. Očekává se, že poslanci podpoří do této funkce Ruslana Rjabošapku, dalšího ze spolupracovníků Zelenského.

Janeček: Babiš nechtěl krást, moc mu vlezla na mozek, za dnešek nemůžu. Klaus je větší…
Pobavte se: Za těmito pasovými fotografiemi se skrývá bizarní tajemství, budete překvapeni

ČTKVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější