Pobavte se: Za těmito pasovými fotografiemi se skrývá bizarní tajemství, budete překvapeni | Reflex.cz
nahoru

Pobavte se: Za těmito pasovými fotografiemi se skrývá bizarní tajemství, budete překvapeni

Radka Typltová29. srpna 2019 • 16:30
Pobavte se: Za těmito pasovými fotografiemi se skrývá bizarní tajemství, budete překvapeni
foto: Instagram.com/maxsiedentopf

Pasové fotografie musí splňovat určitá kritéria daná zákonem. Umělec Max Siedentopf se ve svém projektu Passport Photos rozhodl nudné byrokratické náležitosti „rozšněrovat“ a poukázat na to, že občas „Sovy nejsou tím, čím se zdají být“. Náš vnitřní svět totiž zdaleka neohraničují striktní pravidla. Uvnitř nás se skrývají různí lidé, kteří se od těch na pasových fotografiích, na kterých je sebevyjádření tabu, leckdy značně liší.

Průkazové fotografie musí dle zákona splňovat celou řadu náležitostí. Musí mít přesné rozměry – 35 x 45 milimetrů, musí ukazovat nejen hlavu, ale i část ramen. Na fotografii nesmíte mít tmavé brýle ani pokrývku hlavy (kromě zdravotních nebo náboženských důvodů). Pozadí musí být jednolité, ideálně bílé nebo světle modré a nesmí splývat s fotografovanou osobou.

Fotografie modelek pod vodou, které vznikly před 80 lety. Naivní, ale krásné

Nesmíte se nechat vyfotit z profilu či podhledu, pohled musí směřovat do objektivu. Výška obličejové části hlavy, tj. vzdálenost od kořene nosu k bradě, musí být minimálně 13 milimetrů. Mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie musí být minimálně 2 milimetry. A jedním nepsaným pravidlem je, že je potřeba tvářit se jak idiot.

Kdysi – na počátku 20. století – mohli cestovatelé do svých pasů vložit více ze své osobnosti. Neomezovala se pozice, a dokonce ani činnost. Někteří tedy na svých fotografiích například četli noviny nebo dokonce hráli na kytaru. Zlom přišel v 60. letech, v počátcích technologií pro rozpoznávání obličejů.

Jak vypadají plodiny, které znáte z obchodů, před sklizní? Některé fotky vás překvapí

Tehdy začali úředníci instruovat fotografované, aby nasadili neutrální výraz, ve volném překladu: tvářili se jako zombie. Až do roku 2004 bylo po Američanech výslovně požadováno, aby se na pasových fotografiích ani v náznaku neusmívali, aby s případným úsměvem neměl software na biometrické rozpoznávání obličeje problém.

Tyto byrokratické konvence vyprovokovaly vizuálního umělce Maxe Siedentopfa, aby vtiskl pasovým fotografiím osobnost jejich aktérů zpět. A když už, tak pořádně. Londýnský umělec pořídil přes 40 vtipných a bizarních portrétů, na kterých navrhuje možné scénáře toho, co se děje za ořezovými značkami standardní pasové fotografie. Prohlédněte si je v naší galerii. Další umělecké počiny Maxe Siedentopfa najdete na jeho webu a Instagramu.

Mezinárodní den ženského orgasmu: Umělecké fotografie zachycují okamžik vyvrcholení
Jedinečné pohlednice: Krásky z různých koutů světa na sto let starých snímcích

 

Radka Typltová


Klíčová slova: pas, fotografie, fotogalerie


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Petr Sokol: Sázejte na politiku, dokud se v českých sázkových kancelářích nenaučí určovat kursy
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Zelený Raoul: Jak nemít problém s Rusy ohledně sochy Koněva?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější