nahoru

Zaorálek se setkal se Zemanem, ten ho v úterý jmenuje ministrem

ČTK 26. srpna 2019 • 16:30
Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech Lubomíra Zaorálka (ČSSD) (26.8.2019)
Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech Lubomíra Zaorálka (ČSSD) (26.8.2019)
• foto: 
Twitter J. Ovčáčka

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenuje Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury, potvrdil po jejich dnešní schůzce v Lánech hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zaorálek novinářům po setkání řekl, že prezidenta vyzval, aby jeho jmenování zvážil. Očekává totiž, že se v některých otázkách na ministerstvu kultury mohou dostat do sporu. Jako ministr se chce zaměřit na obsazení některých kulturních institucí, jejichž vedení jeho předchůdce Antonín Staněk (ČSSD) koncem svého funkčního období změnil. Zváží například nové výběrové řízení na ředitele Národní galerie v Praze. Zaorálek očekává, že ho po úterním jmenování premiér Andrej Babiš (ANO) uvede do funkce.

Zaorálek už po oznámení kandidatury minulý týden ve čtvrtek novinářům řekl, že nominaci bere i jako možnost, jak ve vládě hájit obecnou agendu ČSSD. Pro exministra zahraničí a volebního lídra ČSSD posledních sněmovních voleb bude důležitá ochrana veřejného sektoru ve chvíli, kdy se zdá, že o všem rozhodují peníze. Ke své kandidatuře uvedl, že mu situace vzniklá otálením Zemana se jmenováním ministra kultury přišla nesnesitelná. Dříve odmítal do menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) vstoupit.

Nominaci Zaorálka ohlásil předseda ČSSD Jan Hamáček minulý týden poté, co se kandidatury na ministra kultury vzdal místopředseda strany Michal Šmarda. Toho odmítl Zeman jmenovat a poté se k jeho námitkám přidal i Babiš. Zaorálek ve funkci nahradí Staňka, který v čele ministerstva skončil k 31. červenci. Vyřešit by se tak měl spor o ministra kultury, který trval přes čtvrt roku a během kterého podle některých ústavních právníků prezident porušoval ústavu. Zeman se pohyboval mimo ústavu i podle Hamáčka. Naopak Babiš tvrzení, že byla porušena ústava, odmítá.

Zaorálek v minulosti patřil k lidem blízkým Zemanovi, později ale jejich vztahy ochladly. Zaorálkovo jméno bylo v roce 2003 zmiňováno mezi těmi, kteří nepodpořili Zemanovo zvolení hlavou státu. Prezidenta Zaorálek několikrát kritizoval v době, kdy byl ministrem zahraničí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.