Společnost Facebook uvedla, že kvůli bezpečnostní chybě bylo ohroženo na 50 milionů účtů na sociální síti

Společnost Facebook uvedla, že kvůli bezpečnostní chybě bylo ohroženo na 50 milionů účtů na sociální síti Zdroj: Reuters

Facebook nabídne svým uživatelům možnost zablokování sběru dat, mělo by to snížit množství cílené reklamy

Uživatelé Facebooku budou mít nově možnost sledovat a případně zablokovat na této sociální síti sběr dat o své osobě, která jí zasílají externí weby a aplikace. Americká firma dnes oznámila zavedení této dlouho slibované služby. Uživatelům se tak bude ve výsledku zobrazovat méně přesně cílené reklamy.Budou také moci vymazat svou historii chování na webu. Facebook prozatím funkci nabídne pouze v Irsku, Jižní Koreji a ve Španělsku. Konečným cílem ale je zpřístupnit ji celosvětově.

Facebook přichází s tímto krokem, který jeho zakladatel Mark Zuckerberg podle agentury AP avizoval před více než rokem, v době, kdy Apple a Mozilla již začaly omezovat službu sledování uživatelů prostřednictvím svých prohlížečů. Německý kartelový úřad pro kontrolu hospodářské soutěže firmě navíc už v únoru nařídil, že do budoucna nesmí bez souhlasu německých uživatelů vyhodnocovat data, která o nich na různých platformách získala.

Podle analytika, kterého oslovil zpravodajský server BBC, nebude mít opatření významný vliv na zisky firmy.