nahoru

Severní Korea odpálila dvě balistické střely. Jedná se nejspíš o test nové rakety

ČTK31. července 2019 • 10:30
Severní Korea odpálila dvě balistické střely. Jedná se nejspíš o test nové rakety
foto: Reuters

Střely, které Severní Korea odpálila ve středu ráno místního času, byly dvě balistické rakety krátkého doletu, které uletěly přibližně 250 kilometrů. Uvedl to dnes podle agentur Jonhap a Kjódó generální štáb jihokorejské armády. KLDR zatím testy ani nepotvrdila, ani nepopřela, poznamenala agentura AFP.

Střely odstartovaly z okolí přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova směrem do Japonského moře. Výsostných vod Japonska nedosáhly. Japonské ministerstvo obrany upozornilo, že jakýmkoliv raketovým testem KLDR porušuje rezoluce OSN.

Nyní testované rakety byly zřejmě jiného typu, než střely, které KLDR vypustila v stejné oblasti minulý čtvrtek. Tyto střely uletěly přibližně 600 kilometrů. Šlo podle agentury Reuters zřejmě o nový typ rakety s podobnými vlastnostmi, jako má ruský systém Iskander.

Tehdy šlo o první test od schůzky severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi, na které se 30. června dohodli oživit rozhovory o denuklearizaci Korejského poloostrova. Ty stagnují od neúspěšného únorového summitu v Hanoji.

Podle Kima byl odpal raket varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se vojenských cvičení se Spojenými státy. Severokorejský diktátor podle státní agentury test označil za "vážné varování" určené "jihokorejským válečným štváčům".

ČTK


Klíčová slova: KLDR, zprávy, raketa, Severní Korea, střelaDiskuse ke článku