nahoru

Jihokorejský vzdušný prostor narušil ruský vojenský letoun

ČTK 23. července 2019 • 09:40
Letadlo A-50 ruské armády - ilustrační snímek
Letadlo A-50 ruské armády - ilustrační snímek
• foto: 
Wikimedia

Letadla jihokorejské armády dnes vypálila několik varovných výstřelů poté, co vzdušný prostor této východoasijské země dvakrát narušil ruský vojenský letoun. S odvoláním na místní armádu o tom informovala agentura AP. Vojenské letadlo Ruské federace narušilo podle mluvčího armády jihokorejský vzdušný prostor dnes vůbec poprvé.

Armáda informovala, že nejprve vletěla tři ruská letadla do takzvaného identifikačního pásma protivzdušné obrany východně od Korejského poloostrova. Jedno z nich následně vletělo i do vzdušného prostoru Jižní Koreje. Místní vojsko vyslalo do vzduchu okamžitě vlastní stíhačky, které vypálily několik varovných střel.

Ruský letoun po výstřelech odletěl, podle armády se ale zhruba za 20 minut do jihokorejského vzdušného prostoru opět vrátil. Stíhačky východoasijského státu opět vypálily varovné střely.

Ruské vojenské letadlo narušilo vzdušný prostor nad malými ostrůvky východně od Korejského poloostrova, o které vede Soul dlouhodobý spor s Tokiem. Jihokorejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima.

Ruská letadla ovšem nebyla jediná, která dnes narušila identifikační pásmo protivzdušné obrany Jižní Koreje. Podle Soulu do něj dnes totiž spolu s ruskými stroji vletěly bez povolení také dva čínské armádní letouny.

Jihokorejské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že si hodlá předvolat zástupce ruského a čínského velvyslanectví v Soulu, aby oficiálně protestovalo. Ruské ministerstvo obrany popírá porušení jihokorejského vzdušného prostoru a tvrdí, že jihokorejské vojenské letouny ohrozily ruské bombardéry.

ČTK
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.