Švédská policie zatkla řadu švédských muslimů vyznávajících salafismus. Je mezi nimi i člen vedení školy | Reflex.cz
nahoru

Švédská policie zatkla řadu švédských muslimů vyznávajících salafismus. Je mezi nimi i člen vedení školy

Lukáš Lhoťan6. června 2019 • 14:20
Abdel Nasser el-Nadi je původem z Egypta
Abdel Nasser el-Nadi je původem z Egypta
• foto: 
Facebook

Agenti švédské tajné policie SÄPO (Säkerhetspolisen)  v posledních týdnech zatkli několik významných představitelů švédských muslimů, informuje anglickojazyčný web o dění ve Švédsku The Local. Některým ze zatčených hrozí vyhoštění ze Švédska a podle informací švédských médií byli všichni zatčení součásti sítě vyznávající ideologii islámského fundamentalismu (tzv. salafismus) a podporující teroristickou organizaci Islámský stát.

Podle švédských médií byli během krátké doby zatčeni například muslimští duchovní Abo Raad, imám mešity v Gävle původem z Iráku, Viktor Gaziev, přední muslimský aktivista původem z Čečenska, Hussein Al-Jibury, imám mešity v Umea, Fekri Hamad, imám mešity ve Västerås původem údajně Palestinec, a člen vedení jedné školy Abdel Nasser el-Nadi původem z Egypta.

Tiskový mluvčí švédské tajné policie SÄPO odmítl k zatčení muslimských představitelů cokoliv říci. Podle The Local ovšem web Doku.nu monitorující islámské extremisty ve Švédsku poukázal na možné zapojení Abdela Nassera el-Nadiho do verbování bojovníků a financování islámských teroristických skupin v Sýrii. El-Nadi se na internetu prezentoval vysloveně protizápadními názory a vyjadřoval podporu islamistickým organizacím v Sýrii.

Ovčáček se utrhl ze řetězu a nechová se jako hradní mluvčí. Jeho Twitter je exhibicí…

Největší hrozba pro Švédsko

Taktéž muslimský duchovní Abo Raad je obviňován z podpory ideologie Islámského státu a je považován za ústřední postavu švédského islamismu s kontakty na všechny ostatní zatčené muslimy. Někteří ze zatčených měli problémy již dříve a byli vyšetřováni pro páchání jak běžné kriminality (hlavně krádeže, ilegální držení zbraně), tak i za projevy podpory islámského terorismu. V případě Gazieva ruské úřady neúspěšně usilovaly o jeho vydání do Ruské federace, kde je obviněn z účasti na aktivitách islámských teroristů. Možnost vyhoštění některých ze zatčených muslimských duchovních se nelíbí některým švédským muslimům, kteří uspořádali proti jejich zatčení a možnému vyhoštění i demonstraci.

Podle informací švédských médií se agenti švédské tajné policie SÄPO zaměřili na muslimské komunity v oblasti města Göteborg hlavně z toho důvodu, že značná část švédských bojovníků teroristické organizace Islámský stát přišla z oblasti tohoto města a jeho okolí. O tom, jak vážná je situace, hovoří i fakt, že islámský terorismus je podle šéfa švédské tajné policie SÄPO Klase Fribergurga největší současnou bezpečnostní hrozbou pro Švédsko

Policie zatkla Poláka podezřelého z přípravy teroristického útoku. Chtěl se pomstít…
Americké Apollo 11, česká Dálava nebo litevská Lžička: 11 premiér soutěžních dokumentů…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější