nahoru

Letoun české výroby narazil u Mount Everest do vrtulníku. Mezi mrtvými jsou policisté

ČTK 14. dubna 2019 • 15:46
Letadlo L-410 – ilustrační snímek
Letadlo L-410 – ilustrační snímek
• foto: 
UGMK

Nejméně tři oběti na životech si dnes vyžádala nehoda letadla, které při startu na jediném nepálském letišti poblíž nejvyšší hory světa Mount Everest narazilo do zaparkované helikoptéry. Další čtyři lidé byli zraněni, napsala agentura AP. Havarovaný stroj byl podle agentury AFP letoun českého původu L-410. Mezi mrtvými je pilot a dva policisté, kteří stáli u vrtulníku.

Stroj společnosti Summit Air mířil z města Lukla do nepálské metropole Káthmándú, když při startu ráno místního času narazil do vedle stojící helikoptéry aerolinek Manang Air. Podle zástupce leteckých úřadů letoun dostal na rozjezdové dráze smyk. Po nárazu se oba stroje vzňaly, uvedl server Aviation24.be.

Letoun i vrtulník vlastní soukromé aerolinky, které přepravují především turisty do odlehlých oblastí.

L-410

Letiště v Lukle, které se nachází v nadmořské výšce 2845 metrů nad mořem, je považováno za nejnebezpečnější leteckých přístav na světě, zejména kvůli krátké přistávací dráze a obtížnému přístupu. Létat z něj mohou pouze vrtulníky a malá letadla.

Stroj L-410 byl vyvinut ještě v době Československa a dodnes ho vyrábí závod Aircraft Industries v Kunovicích. Letoun je vybaven dvěma turbovrtulovými motory, pojme až 19 cestujících a je určen pro regionální dopravu.

ČTK


Klíčová slova: letadlo, mrtví, vrtulník, Nepál, L-410Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.