Očkování: Odmítnutí může vést k odebrání dětí, konstatoval maďarský soud | Reflex.cz
nahoru

Odmítnout povinné očkování dětí může vést k jejich odebrání rodičům, konstatoval ústavní soud v Maďarsku

ČTK12. dubna 2019 • 19:47
Maďarský ústavní soud rozhodl, že odmítání očkování dětí může vést k odebrání dětí rodičům
Maďarský ústavní soud rozhodl, že odmítání očkování dětí může vést k odebrání dětí rodičům
• foto: 
Profimedia

Rodičům v Maďarsku, kteří nedodrží povinnost nechat své potomky očkovat, hrozí podle rozhodnutí tamního ústavního soudu omezení rodičovských práv, případně i dočasné odebrání dětí. S odvoláním na maďarská média o tom dnes informovala agentura APA.

Ústavní soud informoval o konkrétním případu, kdy rodiče odmítali děti nechat naočkovat povinnými vakcínami, a neuposlechli ani soudní výzvu, aby se svými dětmi přišli na očkování. Úřady proto usilovaly o to, aby byly děti umístěny u pěstounů. To se jim ale nepodařilo, protože matka i s dětmi uprchla do zahraničí a i když na ni Maďarsko vydalo zatykač, stále nebyla dopadena, uvedl internetový portál ATV.hu.

Skutečnost, že nejsou děti naočkované, neohrožuje jejich zdraví ani vývoj, tvrdí rodiče, kterých se tento případ týká. Postup maďarských úřadů napadli u ústavního soudu, ten to ale odmítl. Poukázal při tom na význam povinného očkování při posilování imunity lidí vůči nakažlivým nemocem a při prevenci jejich šíření.

Agentura APA připomíná, že v současnosti jsou v Maďarsku děti povinně očkovány proti deseti nemocem.

Spalničky. Jak jim předcházet, jak je poznat a léčit? Vše podstatné o spalničkách na…
Dojemné poslední snímky sloní královny s kly až na zem. Podobných už žije jen kolem 20 …

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější