Nigel Farage se vrací. Do původně neplánovaných eurovoleb jde s novou Stranou pro brexit | Reflex.cz
nahoru

Nigel Farage se vrací. Do původně neplánovaných eurovoleb jde s novou Stranou pro brexit

ČTK12. dubna 2019 • 14:25
Nigel Farage vyrazí do voleb do Evropského parlamentu s novou Stranou pro brexit
Nigel Farage vyrazí do voleb do Evropského parlamentu s novou Stranou pro brexit
• foto: 
ČTK

Známý britský europoslanec a bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage zahájil v pátek kampaň do voleb do Evropského parlamentu. Ty se v Británii původně vůbec neměly konat, neboť Spojené království už mělo být venku z Evropské unie, odklad brexitu ale vše změnil. Farage se tentokrát pokusí dobýt Europarlament s novou Stranou pro brexit.

"Tato strana tu není jen proto, aby bojovala v evropských volbách... tato strana tu není jen proto, aby vyjádřila náš hněv - 23. květen je prvním krokem Strany pro brexit. Změníme politiku nadobro," uvedl dnes Farage na zahájení předvolební kampaně ve středoanglickém městě Coventry. Britský parlament podle Farage zcela ztratil kontakt se zemí a britským lidem. Jeho strana chce ale způsobit "demokratickou revoluci", která naruší politický systém dvou stran.

Premiérka Theresa Mayová se s premiéry a prezidenty sedmadvaceti členských zemí EU tento týden na mimořádném summitu v Bruselu dohodla na dalším odkladu odchodu Británie z bloku. Původně mělo Spojené království EU opustit již 29. března, později byl termín odložen na dnešek. Nyní je datum brexitu stanoveno na 31. října.

Karel Kryl přinášel krajanům v těžkých časech naději a rozhřešení

Vyhraje Farage volby?

Pokud se ale podaří brexitovou dohodu, kterou Mayová již loni vyjednala s Bruselem, schválit před posledním říjnovým dnem, bude moci Británie z EU odejít i dříve. Nebude-li ale dohoda schválena do 22. května, budou se muset Britové účastnit voleb do Evropského parlamentu, které by se zřejmě konaly 23. května.

Farage je přesvědčen, že jeho nová Strana pro brexit může eurovolby v Británii vyhrát. Dnes představil také některé kandidáty. Jednou z uchazeček o křeslo europoslankyně je i Annunziata Mary Glanvilleová, sestra neoficiálního mluvčího euroskeptického křídla Konzervativní strany Jacoba Reese-Mogga.

Jde jen o Farage?

Farage se dnes vyhranil i vůči své někdejší straně UKIP. Na rozdíl od ní podle něj Strana pro brexit nebude "poskvrněna" krajní pravicí a bude "netolerantní k jakékoli netoleranci". Zástupci UKIP už Stranu pro brexit označili za "automobil", jehož jediným smyslem je dostat Farage opět do Evropského parlamentu.

Podle některých pozorovatelů se dá čekat, že by se eurovolby v Británii mohly proměnit v de facto další referendum o brexitu. Jiní odborníci ale upozorňují na to, že ani konzervativci, ani labouristé nemají na odchod Británie z EU vyhraněný názor. V obou stranách jsou jeho příznivci i odpůrci.

Co se to děje s brexitem? Reflex odhaduje další vývoj, druhé referendum bude na 22 procent
Každodenní život v Československu v 50. letech: Zapomenuté pražské fotografie…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější