Komunistům rychle ubývají členové. Základna naopak rychle roste Okamurovi, SPD už je větší než ANO | Reflex.cz
nahoru

Komunistům rychle ubývají členové. Základna naopak rychle roste Okamurovi, SPD už je větší než ANO

Ondřej Souček, E15.cz12. dubna 2019 • 13:56
Komunistům ubývají členové po tisících - ilustrační foto
Komunistům ubývají členové po tisících - ilustrační foto
• foto: 
Martin Hurda

Nové členy ve velkém získávají jen nové politické strany. Největší úbytek členské základny pozorují koministi, jen za loňský rok jim zbyla skoro desetina členů. Komunistů straníků je teď necelých 35 tisíc. Na druhé straně žebříčku je SPD, která svou stranickou základnu loni nafoukla čtyřnásobně. Piráti hlásí meziroční nárůst o třetinu.

„Obecně platí, že atraktivní jsou zejména ty strany, které jsou úspěšné z hlediska volebních výsledků a umožňují tak potenciálním členům dostat se do rozhodovacích pozic,“ míní politolog Petr Just. „Strany jako SPD, ale třeba i Piráti jsou navíc atraktivní už jen tím, že jsou stále relativně nové,“ míní.

Nejhorší je situace v KSČM, v níž se každoroční úbytek členů kvůli demografické struktuře strany pohybuje kolem dvou až tří tisíc. Za posledních deset let tak jejich počet klesl o více než polovinu a průměrný věk vzrostl na téměř 74 let. Strana se proto snaží klesající trend alespoň zpomalit tím, že verbuje nové mladé členy, kterým dává více příležitostí.

Jak se vyvíjí počty straníků v dalších partajích? A jaký je jejich průměrný věk? Dočtěte si článek na E15.cz >>>

Dojemné poslední snímky sloní královny s kly až na zem. Podobných už žije jen kolem 20 …
Každodenní život v Československu v 50. letech: Zapomenuté pražské fotografie…

Ondřej Souček, E15.cz


Klíčová slova: politické strany, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, Piráti


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější