nahoru

Juncker: Londýn má na schválení dohody o brexitu čas do 12. dubna

ČTK 3. dubna 2019 • 15:40
Summit v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch: Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker
Summit v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch: Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker
• foto: 
Reuters

Krátkodobý odklad britského odchodu z Evropské unie do 22. května je stále možný, pokud britská sněmovna do 12. dubna schválí už několikrát odmítnutý text dohody o spořádaném brexitu. V europarlamentu to dnes řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Riziko, že Británie odejde k 12. dubnu bez dohody, je podle něj stále pravděpodobnější možností, kterou unie sice nechce, ale na kterou se připravuje.

"Po 12. dubnu by panovalo riziko ohrožení hladkého průběhu evropských voleb a hladkého fungování Evropské unie," upozornil předseda Evropské komise.

Dohoda o vystoupení domluvená mezi 27 zeměmi EU reprezentovanými týmem Michela Barniera a vládou premiérky Theresy Mayové, která opakovaně tvrdě narazila v britské Dolní sněmovně, podle Junckera vždy byla vyváženým kompromisem. "Umožnila oběma stranám dosáhnout části z toho, co požadovaly," upozornil předseda komise. Poslední dění v britské sněmovně v něm jen posílilo pocit, že nejlepším řešením by byla ratifikace tohoto textu.

EU je podle Junckera připravena pružně upravovat související politickou deklaraci, která definuje zamýšlenou cílovou podobu vzájemných vztahů EU a Británie v budoucnosti.

Unie je přitom otevřena široké škále různých možných řešení, upozornil Juncker. "Ať už je to dohoda o volném obchodu, může to být celní unie nebo Evropský hospodářský prostor. Jsme tomu otevřeni od počátku," poznamenal.

Unie je podle něj připravena o konkrétní podobě partnerství začít jednat ihned po podepsání dohody o vystoupení. "EU je připravena a rád bych viděl podobnou míru připravenosti i na britské straně," podotkl.

Juncker také zopakoval, že v případě brexitu bez dohody je unie připravena a dlouhodobě si je vědoma rozložení sil v britské sněmovně. Připomněl řadu konkrétních kroků, které zajistí například další policejní spolupráci či pokračování dopravy. Ty však nikdy podle něj nenahradí podmínky "rozvodové dohody" včetně třeba případného přechodného období.

"Ať se stane cokoliv, Británie bude muset vyřešit tři základní otázky rozdělení," upozornil Juncker. Také v případě brexitu bez dohody tak bude muset Londýn s EU řešit zajištění práv občanů, splnit finanční závazky, které na sebe země vzala jako člen unie, a najít řešení pro hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

"Neexistence dohody o vystoupení neznamená neexistenci závazků. Tyhle tři otázky přes noc nezmizí. Budou jasnými podmínkami pro obnovení důvěry a další diskuse o budoucnosti," uvedl.

ČTK
Diskuse ke článku