Erdogan pohrozil napadáním výsledků místních voleb všude, kde to bude potřeba | Reflex.cz
nahoru

Erdogan pohrozil napadáním výsledků místních voleb všude, kde to bude potřeba

ČTK1. dubna 2019 • 10:50
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
• foto: 
Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v noci na dnešek varoval, že jeho strana napadne výsledky nedělních místních voleb všude, kde to bude potřeba. Informovala o tom agentura Reuters. Erdogan připustil možnou prohru v boji o post istanbulského starosty, ale zdůraznil, že v největším tureckém městě jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) získala mnoho jednotlivých obecních úřadů.

Erdogan řekl, že vládnoucí strana a její spojenci získali 56 procent křesel starostů, o něž se v nedělních volbách hrálo. AKP získala 45 procent hlasů, ale utrpěla několik významných porážek.

Šéf opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu v noci na dnešek prohlásil, že kandidáti jeho strany zvítězili mimo jiné ve všech třech největších městech Turecka, tedy v Istanbulu, v hlavním městě Ankaře a také v Izmiru.

Prudká změna času: Slovensko se prý vítězstvím Čaputové přes noc změnilo ve slušnější zemi

Kandidát na istanbulského starostu Ekrem Imamoglu (CHP) dokonce řekl, že vítězství hlavní opoziční strany ve městě je "velmi jasné". Výsledek v Istanbulu byl přitom zjevně velmi těsný a vítězství si připisují AKP i CHP.

Imamoglu dnes brzy ráno tvrdil, že souboj o úřad starosty Istanbulu vyhrál o více než 29.000 hlasů a že tento náskok už není možné stáhnout. Oficiální agentura Anadolu však po sečtení 98 procent hlasů uvedla, že kandidát AKP v Istanbulu získal 48,70 procenta hlasů a Imamoglu 48,65 procenta. Opoziční kandidát agenturu kritizoval za to, že v posledních hodinách přestala výsledky aktualizovat.

Dotkněte se letadla: Fotograf jedinečně zachytil opalující se krásky na nejhlučnější…

Starostou Ankary se pravděpodobně stane kandidát CHP Mansur Yavaş. Po sečtení 92 procent hlasů měl zisk 50,6 procenta, o 3,4 procentního bodu více než jeho soupeř z AKP.

Místní volby jsou v době krize tureckého hospodářství považovány za test obliby autoritativního vůdce. Radnice dvou největších tureckých měst, v nichž AKP či její předchůdci vládnou již téměř čtvrt století, mají pro Erdogana velký symbolický význam.

"Od zítřejšího (dnešního) rána začneme pracovat na rozpoznání našich nedostatků a na jejich nápravě," prohlásil Erdogan podle agentury AFP v neděli před svými stoupenci v ankarském sídle AKP.

Dospívající Sophia Lorenová: Málo známé snímky slavné herečky, když byla ještě teenager
Profesor Storch: Hrozí vymírání a války o vodu, nemůže za to ale změna klimatu. Česko…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,090
29,350
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější