Konec Islámského státu? Teroristé, kterých se bál celý svět, ztratili poslední zbytek svého území | Reflex.cz
nahoru

Konec Islámského státu? Teroristé, kterých se bál celý svět, ztratili poslední zbytek svého území

ČTK23. března 2019 • 10:03
Konec Islámského státu? Teroristé, kterých se bál celý svět, ztratili poslední zbytek svého území
foto: Reuters

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření arabsko-kurdské koalice SDF o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle koalice definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.

„Baghúz byl osvobozen. Vojenského vítězství proti Islámskému státu bylo dosaženo,“ sdělil mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálí na Twitteru. Koalice SDF bojovala o obec Baghúz ležící nedaleko hranice s Irákem po celé týdny.

Bálí rovněž slíbil bojovat proti zbytkům radikálů, dokud nebudou zcela vymýceni. Islámský stát (IS) sice v Sýrii ani Iráku již neovládá žádné území, v obou zemích však provádí diverzní útoky. Jeho přidružené organizace nadále působí na egyptském poloostrově Sinaj, v Afghánistánu a dalších zemích.

Nejsledovanější youtuber světa dokraloval. Hlásil se k němu i novozélandský terorista

Podle agentury AP je ale ohlášení definitivního vítězství možná předčasné. Její reportér ještě dnes na místě slyšel střelbu z minometů a pušek. V pátek mluvčí SDF přiznal, že někteří bojovníci IS se dosud schovávají v jeskyních poblíž Baghúzu a že probíhají „dočišťovací operace“. Americký prezident Donald Trump ohlásil konečné vítězství nad islamisty již v pátek.

Oznámení SDF může znamenat konec čtyři a půl roku dlouhé kampaně mnoha různých vojenských sil proti IS, který svůj největší rozkvět zažil v roce 2014, kdy ovládal území o velikosti Británie, včetně několika velkých měst.

Porážku IS ocenil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Vítám, že byl Daeš (arabské označení pro IS) poražen. Oceňuji ty, kteří se na tom podíleli. Náš boj s terorismem ale nekončí. Skrze naše diplomatické zastoupení v místě, jednání a koordinaci s partnery chceme přispět k ukončení konfliktu a utrpení lidí v Sýrii, které dopadá na celý region i Evropu," napsal šéf české diplomacie na Twitteru.

Instagram a Facebook vyrazí do boje proti pověrám o očkování. Přesvědčil je příběh…
Nedovolte gaunerům, kteří vládli tenkrát, aby se znovu chopili moci, řekl Zindulka v…

ČTKMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější