nahoru

Zemřel válečný hrdina Milan Píka, syn komunisty popraveného generála Heliodora Píky

21. března 2019 • 09:40
Milan Píka
Milan Píka
• foto: 
ČTK

Válečný veterán, český a slovenský generál Milan Píka, zemřel ve středu v Bratislavě ve věku 96 let. Pohřeb se bude konat na Slovensku. Píka působil v britském královském letectvu (RAF) a po válce byl také pronásledován komunistickým režimem.

Smrt Milana Píky potvrdila Jana Horáková, kurátorka pozůstalosti po generálu Heliodoru Píkovi a ředitelka Slezského zemského muzea v Opavě. Pohřeb podle Horákové bude na Slovensku, jeho formu bude rodina řešit se slovenským ministerstvem obrany.

Milan Píka v červnu 1939 utekl se svou matkou do Rumunska, kde v té době už působil v zahraničním odboji jeho otec. Poté odjel do Francie, kde vstoupil do vznikající československé zahraniční armády. Po porážce Francie odjel do Anglie, kde byl zařazen k 310. stíhací peruti RAF. Pro oční vadu byl však z leteckého výcviku vyřazen a vykonával administrativní službu.

Za odbojovou činnost obdržel Československý válečný kříž 1939 a další československá i zahraniční vyznamenání. V souvislosti s nespravedlivým stíháním svého otce byl v roce 1949 propuštěn z armády a měl problémy s úřady. V roce 1970 byl morálně rehabilitován, v roce 1990 povýšen do hodnosti plukovníka a v roce 2014 podle českého ministerstva obrany jmenován do hodnosti brigádního generála.

Diskuse ke článku