Brexit: Mayová žádá EU o tříměsíční odklad | Reflex.cz
nahoru

Premiérka Mayová požádala Evropskou unii o tříměsíční odklad brexitu

ČTK20. března 2019 • 09:30
Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu - ilustrační snímek
Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu - ilustrační snímek
• foto: 
Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová požádala Evropskou unii o tříměsíční odklad brexitu. Termín 30. června vybrali Britové proto, aby se nemuseli zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes uvedl, že rozhodnutí o očekávané britské žádosti o odklad od řádného summitu neočekává, podle jeho mluvčí Miny Andreevové by se Evropská rada mohla za tímto účelem znovu sejít příští týden.

Mayová nepožádala o původně uvažovaný roční odklad, protože "lidé už mají po krk neschopnosti parlamentu učinit rozhodnutí a premiérka sdílí jejich frustraci". Novináři ale už od úterní schůze kabinetu upozorňují, že snaha o výrazné odsunutí brexitu s účastí Británie v evropských volbách by zřejmě vedla k rozpadu vlády.

Mayová zároveň v Dolní sněmovně prohlásila, že není připravena odchod své země z Evropské unie protahovat za 30. červen. Takový krok by vyžadoval britskou účast v květnových evropských volbách, což je podle ministerské předsedkyně nepřijatelné.

Kritické okamžiky EU: Dvojí veto pro Británii, vystoupení Grónska, Lisabonská smlouva i…

Na tahu je Evropská unie

Tříměsíční odklad zároveň nijak nesnižuje riziko brexitu bez dohody, neboť vytvoří ještě tvrdší deadline na konci června. Británie se může rychle dostat do situace, kdy už s tímto termínem nebude moci hýbat, protože její účast ve volbách do europarlamentu už zkrátka nebude možná. Pro ni by musela vláda začít podle médií připravovat půdu už v polovině dubna.

Podle původního harmonogramu měla Británie z EU odejít k 29. březnu, tedy za devět dní. Britský parlament ale opakovaně neschválil připravenou dohodu s Bruselem o podmínkách brexitu a Londýn se nyní chce vyhnout neřízené odluce. Po odeslání britské žádosti o prodloužení brexitové lhůty mají osud celého procesu v rukou lídři EU, kteří musí v tomto směru rozhodnout jednomyslně. Summit ve čtvrtek a pátek ale podle všeho ještě jasný verdikt nepřinese. Šéf EK Juncker dnes uvedl, že rozhodnutí od řádného summitu neočekává, podle jeho mluvčí Miny Andreevové by se Evropská rada mohla za tímto účelem znovu sejít příští týden. Andreevová dodala, že trpělivost na straně EU27 dochází.

Sommerová: Babiš je zločinec a půjde před soud. Většina lidí je nevzdělaná, čím víc…
ODS vyhodila Klause a tváří se po své konferenci sebevědomě, na vítězství ve volbách to…

ČTKVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,050
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější