Belgie uspěla u odvolacího soudu. Nemusí dovolit návrat žen a dětí bojovníků Islámského státu | Reflex.cz
nahoru

Belgie uspěla u odvolacího soudu. Nemusí dovolit návrat žen a dětí bojovníků Islámského státu

Lukáš Lhoťan1. března 2019 • 15:15
Bouchra Abouallalová a Tatiana Wielandtovéá - manželky teroristů Islámského státu
Bouchra Abouallalová a Tatiana Wielandtovéá - manželky teroristů Islámského státu
• foto: 
Screenshot VRT

Belgické úřady nemusí dovolit návrat manželek a dětí islámských teroristů belgického původu, které žiji se svými matkami v uprchlických táborech v Sýrii, rozhodl belgický odvolací soud v Bruselu. Původně nižší soudní instance v Belgii rozhodla, že belgické úřady jsou povinné pomoci v návratu dvěma belgickým takzvaným „nevěstám džihádistů“ a jejich šesti dětem. Belgické úřady se proti tomuto výroku odvolaly a odvolací soud jim dal za pravdu.

Případ se dotýká islamistek Tatiany Wielandtové a Bouchra Abouallalové, jež jsou s dětmi zadržované v uprchlickém táboře al-Hol v Kurdy ovládané části Sýrie. Po odchodu do Sýrie obě ženy patřily k prominentům v Islámském státě a věnovaly se výchově dětí jako dalších generací bojovníků islámské sváté války. Po porážce Islámského státu by se teď rády vrátily zpět do Evropy. 

Wahída: Žena, která vaří v kotli hlavy teroristů z Islámského státu
Lenka Klicperová 14. října 2016 • 15:50

Wahída: Žena, která vaří v kotli hlavy teroristů z Islámského státu

Například Abouallalová na internetu během pobytu na území Islámského státu vyzývala muslimy, že je jejich povinností emigrovat na území Islámského státu a bojovat proti nevěřícím. Ovšem teď jejich advokát Walter Damen požaduje po belgických úřadech, aby oběma ženám pomohly opustit Sýrii a vrátit se zpět do Evropy, neboť po porážce Islámského státu prý obě ženy poznaly svůj omyl a litují jej. Za návrat těchto nevěst islámských teroristů z hnutí Islámský stát bojují i někteří belgičtí ochránci lidských práv.

Podle zpravodajského webu France24 se má v uprchlických táborech v Sýrii nacházet až 160 dětí zplozených belgickými islámskými teroristy. Belgie má jeden z největších počtů muslimů a muslimek odešlých do řad teroristických islámských organizací v počtu na velikost obyvatelstva – odhaduje se, že do řad Islámského státu odešlo bojovat až 400 osob.

Interpol varuje před novou vlnou terorismu v Evropě, Islámský stát zde působí v podzemí
Miss Moskva si vzala malajsijského sultána, který podporuje právo šaría a omezuje práva…
i
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,070
29,380
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější