nahoru

Miss Moskva si vzala malajsijského sultána, který podporuje právo šaría a omezuje práva žen

Daniel Baret28. listopadu 2018 • 08:40
Miss Moskva si vzala malajsijského sultána, který podporuje právo šaría a omezuje práva žen
foto: Twitter

Oksana Vojevodina (25), která se v roce 2015 stala Miss Moskva, se vdala za současnou hlavu Malajsie, krále Muhammada V. (49). Ten je současně sultánem malajsijského státu Kelantan, který se nachází na severu země. A právě tam už mnoho let platí tvrdý islámský zákon šaría, v rámci kterého jsou na veřejnosti za přestupky trestány ženy dřevenou hůlkou, zakázány jsou zde noční kluby, bary a místní vláda podporuje dětská manželství. Je tedy otázkou, zda bývalá ruská královna krásy vůbec tuší, koho si vzala.

Oksana konvertovala k islámu 16. dubna letošního roku a 22. listopadu si na opulentní svatbě na moskevském předměstí Barvicha vzala současnou hlavu Malajsie, krále Muhammada. Malajsijská hlava státu je titulována Yang di-Pertuan Agong (v překladu „Ten, kdo byl ustanoven pánem“). V prosinci 2016 získal tuto funkci Muhammad V., který je současně i sultánem státu Kelantan. Krále sice doživotní monarchové ostatních členských státu ze svého středu de jure volí, ale de facto je uplatňován rotační princip mezi členskými monarchiemi federace. Funkční období je pětileté.

Oksana Vojevodina má dnes také muslimské jméno Rihana a na rozdíl od minulosti už bude na veřejnosti chodit zahalená.

Momentálně král Malajsie úřaduje z hlavního města Kuala Lumpur, kde naplatí tak přísné muslimské zákony jako v jeho domovském státě Kelantan. Tam vládne už léta islamistická strana PAS, která prosazuje tvrdou variantu šaríe. Některá média proto přezdívají Kelantan „malajsijský Írán“. Jak se tam bude ruské královně žít, se jen uvidí.

Kde se vladařský pár seznámil, není jasné, ale Oksana často pracovala jako modelka v Číně či Thajsku. Podle jedné z fotek byla také na návštěvě Prahy.

Diskuse ke článku