nahoru

Setkání Trumpa a Kima v Hanoji skončilo dřív a bez jakékoliv dohody

ČTK 28. února 2019 • 09:10
Setkání Trumpa a Kima v Hanoji skončilo dřív a bez jakékoliv dohody
foto: Reuters

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un nedosáhli na svém druhém summitu ve vietnamské metropoli Hanoji žádné dohody. Oznámil to dnes Bílý dům s tím, že jednání by měla v budoucnu pokračovat.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová uvedla, že dvoudenní jednání Kima a Trumpa o denuklearizaci Severní Koreje byla konstruktivní, nevedla ale k dohodě. "V tuto chvíli nebylo dosaženo žádné dohody, týmy obou zemí se však těší na setkání v budoucnu," konstatovala v prohlášení Sandersová.

Severokorejci chtěli, aby byly zrušeny všechny sankce vůči KLDR, to jsme nemohli udělat, uvedl americký prezident Donald Trump po dvoudenním jednání s Kim Čong-unem, které dnes ve vietnamské metropoli skončilo bez dohody. "Někdy musíte odejít z jednání, a to byla ta chvíle," poznamenal šéf Bílého domu.

Podle amerického prezidenta má Kim určité představy, které ale neodpovídají představám Spojených států, a to by také důvod, proč schůzka skončila dříve a bez dohody.

Vrcholná schůzka skončila kolem 07:30 SEČ, tedy o něco dříve, než se předpokládalo. Sandersová řekla, že Trumpova dnešní tisková konference je přesunuta z 09:50 SEČ na 08:00 SEČ.

V 08:00 SEČ přitom mělo být původně podepsáno společné prohlášení, podpisová ceremonie se ale konat nebude. Stejně tak byl zrušen i plánovaný dnešní společný oběd obou státníků.

Trump a Kim zahájili svá jednání v Hanoji ve středu. Dnes spolu mluvili asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté pokračovali v rozhovorech za účasti poradců.

ČTK
Diskuse ke článku