Video placeholde

Jeden mrtvý a škoda za 4 miliony korun. V Krkonoších v noci shořela chalupa

Při požáru horské chalupy ve Velké Úpě v Krkonoších dnes zemřel jeden člověk. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony korun. Příčinu požáru hasiči vyšetřují. Hašení velmi ztěžoval nepřístupný terén a nedostatek vody. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

O tom, že v hořícím objektu může být člověk, hasiči věděli od počátku zásahu. "Při počátečním průzkumu nezasažené části chaty jednotky nikoho neobjevily, průzkum celého objektu však nebyl kvůli ztíženým podmínkám možný. Informace se bohužel následně potvrdila a požár si tak vyžádal jednu oběť," uvedla mluvčí.

K chalupě v lokalitě pod Janovými boudami vedla špatně přístupná zledovatělá cesta, po níž se hasiči k chatě s těžkou technikou nemohli dostat. "První hasiče dovezla k místu požáruterénní čtyřkolka dobrovolných hasičů z Horního Maršova a velitelský automobil z Pece pod Sněžkou se speciálním obutím s hroty," podotkla Götzová. Hasiče k chatě také vozili na skútrech členové horské služby a místní chataři, na místě byli se čtyřkolkou i policisté. Hasiči byli vybaveni dýchacími přístroji a termokamerou, ostatní technika se shromáždila pod Portáškami.

V blízkosti hořící chalupy byly velmi omezené zdroje vody, jednotky se proto pokusily natáhnout vedení z blízkých objektů. "Dále přijely na místo sněžné frézy a s jejich pomocí byl k hašení využíván i přírodní sníh. Díky tomu se podařilo před plameny uchránit blízké hospodářské objekty," uvedla mluvčí. Hodnotu uchráněného majetku vyčíslila na 200.000 korun.

Požár samotné chalupy byl však už při příjezdu hasičů plně rozvinutý. "Proto se nakonec po dohodě nechala chalupa kontrolovaně dohořet. Hasiči dohlíželi na to, aby plameny nic v okolí neohrožovaly," doplnila Götzová.