
Mynář v odůvodnění stažení žaloby současně zpochybnil nezávislost Nejvyššího správního soudu kvůli nedávným výrokům jeho někdejšího šéfa Josefa Baxy.
Mynář podal na NBÚ správní žalobu, kterou se bránil proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné, počátkem roku 2016. V žalobě napadal jak proceduru vyřízení jeho věci, tak i důvody, pro které úřad prověrku neudělil.
Zpětvzetí žaloby Mynář odůvodnit tím, že Výborný byl asistentem ústavního soudce Vojtěcha Šimíčka, a Kratochvíl byl asistentem poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, který rovněž proti němu vystupoval v souvislosti s bezpečnostní prověrkou. "I v případě, že by došlo k pozitivnímu výroku pro Mynáře a rozhodnutí NBÚ bylo zrušeno, v aktuální atmosféře, která byla vyvolána, by nepochybně docházelo k dalším a dalším spekulacím, zdali toto rozhodnutí ve prospěch Vratislava Mynáře bylo učiněno na základě nestranné a nezávislé úvahy soudu," stojí ve zdůvodnění zpětvzetí žaloby. Jak Výborného, tak Kratochvíla jmenoval soudcem prezident Miloš Zeman v červnu 2017.
Zemanovo slovo neplatí
Třetím důvodem bylo to, že v případě negativního rozhodnutí je jediným opravným prostředkem kasační stížnost, o které může rozhodovat jen Nejvyšší správní soud. Vzhledem k nedávným veřejným vyjádřením jeho bývalého předsedy Baxy se ale Mynář obává toho, aby rozhodování NSS nebylo zatíženo Baxovým stanoviskem, proto "by fakticky nemohl využít tohoto jediného opravného prostředku".
Předseda pražského městského soudu Vávra zdůraznil, že má v nestrannost svých soudců naprostou důvěru. Dodal, že z Hradu nikdy nezaznamenal tlaky.
Předseda ODS Fiala má Mynářův krok za nebezpečný, podle Gazdíka ze STAN potvrzuje, že prezidentovo slovo neplatí. Podle Filipa může Mynář vzít žalobu zpět jako každý jiný.