Kuriózní zločin: Špicberky zažily první bankovní loupež v historii, muž byl zatčen za 20 minut, neměl kam utéct | Reflex.cz
nahoru

Kuriózní zločin: Špicberky zažily první bankovní loupež v historii, muž byl zatčen za 20 minut, neměl kam utéct

Daniel Baret26. prosince 2018 • 10:00
Banka na norských Špicberkách zažila první loupež v historii.
Banka na norských Špicberkách zažila první loupež v historii.
• foto: 
Twitter

Velmi kuriózní loupežné přepadení banky zažili v pátek 21. prosince v norském Longyearbyenu, hlavním městě souostroví Špicberky, které se nachází v Severním ledovém oceánu. Ozbrojený devětadvacetiletý muž z Ruska tam přepadl v pátek v 10:40 banku, ale za pouhých 20 minut byl zatčen. Jak se ukázalo, neměl připravenou žádnou únikovou cestu. Ostatně na Špicberkách není kam utéct. V místní drsné arktické přírodě by pravděpodobně zahynul a přes místní letiště by se po vyhlášení pátrání nedostal.

Jak informoval místní zpravodajský web Svalbard Posten, jednalo se podle pamětníků o vůbec první přepadení banky na Špicberkách v historii. Muž vyzbrojený puškou sice dostal ve finančním ústavu Sparebank 1 Nord-Norge, kde pracují tři lidé, 70 tisíc norských korun (v přepočtu kolem 182 tisíc korun), ale tím vše skončilo. Schovat se a utéct totiž není na Špicberkách v podstatě kam.

Ve městě Longyearbyen žije pouhých 2150 obyvatel a prakticky všichni lidé se znají. Jenže muž byl cizinec, který se vydával za turistu. Ovšem většina turistů sem jezdí na jaře a v létě, protože teploty zde v teď i přes den klesají pod minus 10 stupňů. Zločinec tak byl po vyhlášení pátrání bez šancí.

Zrušme volby a zaveďme generátor náhodných čísel!
Jiří X. Doležal 24. prosince 2018 • 16:31

Zrušme volby a zaveďme generátor náhodných čísel!

V místní drsné přírodě by dlouho nevydržel a z letiště by neodletěl, protože spojení je v zimě velmi sporadické. Například teď nejvíce létá do norského hlavního města Osla, ale jen 5 krát týdně.

Pušku si podobně jako mnoho jiných turistů půjčil. Není to zde nic výjimečného a dělá se to především kvůli ochraně před napadením ledními medvědy v přírodě, kterých zde žije kolem 300 kusů a v minulosti se vyskytly i případy, že zabili člověka.

Proč ale Rus přepadl banku, není zatím jasné. Zvláštní zločinec byl po zatčení dopraven na pevninu do města Tromsø, kde stane před soudem.

Nádhera za polárním kruhem. 20 důkazů, proč mají v Laponsku ty nejkrásnější Vánoce
Vánoční trolení Donalda Trumpa: Ty v sedmi ještě věříš v Santu? Vždyť to není podstatné!

Daniel Baret


Klíčová slova: Norsko, Špicberky, banka, loupež, zprávyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
22,400
29,570
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější