nahoru

Rus na polární stanici v Antarktidě pobodal kolegu, protože mu neustále prozrazoval konce detektivek

ČTK31. října 2018 • 14:40
Sergej Savickij (v rámečku vlevo) a Oleg Beloguzov (vpravo)
Sergej Savickij (v rámečku vlevo) a Oleg Beloguzov (vpravo)
• foto: 
RusmuseumVRM

Za "nejchladnější zločin" i "první pokus o vraždu v dějinách Antarktidy" označuje tisk spor mezi dvěma údržbáři ruské polární stanice, který vyvrcholil bodnutím nožem do kolegy. Důvodem prý byla skutečnost, že dotyčný schválně prozrazoval rozuzlení detektivek, které četl jeho nepřítel. Zraněný skončil v nemocnici, útočník v domácím vězení. Ostřílení polárníci tvrdí, že nic podobného nepamatují.

Vše se podle vyšetřovatelů odehrálo 9. října, kdy elektrikář Sergej Savickij (54) během oběda popadl ze stolu nůž a zabodnul jej svářeči Olegu Beloguzovovi (52) do hrudi. Pak odešel na vedení stanice Bellingshausen udat se, zatímco kolegové přivolávali pomoc pro zraněného, který se zhroutil na podlahu.

"Naštěstí zranění nebylo smrtelné, život našeho spolupracovníka je mimo ohrožení," řekl listu Moskovskij komsomolec ředitel Arktického a antarktického výzkumného ústavu Alexandr Klepikov. Zraněný, původně přepravený do nejbližší nemocnice v Chile, se už zotavuje v péči petrohradských lékařů. Případ odmítl komentovat, jen deníku potvrdil, že útočníka považuje za svého "osobního nepřítele".

Zakázat Halloween, seznamky i reklamy na sladké. Ruští zákonodárci se předhání v…

Savickij byl mezitím odeslán také do Petrohradu, kde mu soud uložil domácí vězení. Za pokus o vraždu mu hrozí až 15 let vězení.

Zda se důvodem krvavé rozmíšky skutečně stala předčasně prozrazená zápletka detektivky, anebo spíše šlo o dlouhodobější zášť vzniklou během čtyř let společně strávených v ledové pustině, zřejmě ukáže až soud.

Někdejší sovětská stanice je pojmenovaná po mořeplavci, který je považován za objevitele Antarktidy. Fabian Gottlieb Thaddeus von Bellingshausen, zvaný také Fadděj Faddějevič Bellingshausen, byl původem Němec z Pobaltí. V carském námořnictvu dosáhl hodnosti admirála.

Co je ruská tajná služba GRU? Proč vraždí a dělá při tom chyby? Vysvětlení nabízí historie
Michail Gorbačov: Černobyl jsme netutlali a můj sen o úspěšném socialismu pořád trvá

ČTK
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,590
22,520
29,890
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější