Íránská televize odvysílala nepředstavitelné: Děti obdivují zbraně a zpěvem oslavují džihádisty | Reflex.cz
nahoru

Íránská televize odvysílala nepředstavitelné: Děti obdivují zbraně a zpěvem oslavují džihádisty

Lukáš Lhoťan23. října 2018 • 13:32
Dětský pořad íránské státní televize v němž děti obdivují zbraně na vojenské základně a písní oslavují ochotu svých otců stát se mučedníky
• video: 
The Middle East Media Research Institute (MEMRI)

Nepochopení vyvolává dětský pořad iránské státní televize, která odvysílala relaci, v níž skupinka dětí navštívila vojenskou základnu íránské armády a zazpívala píseň oslavující připravenost jejich otců zemřít v džihádu a stát se tak svatými mučedníky.

Na pořad upozornila na svém twitterovém účtu americká pobočka izraelské nevládní organizace The Middle East Media Research Institute (MEMRI), která monitoruje média v islámském světě. Od této nevládní organizace následně video převzaly s komentářem mnohá média, například britský zpravodajský web Dailymail.co.uk.

Děti po základně provádí žena, která je vyzývá, aby si prohlédly zbraně a techniku sloužící k obraně milované íránské vlasti. Moderátorka se během exkurze rozplývá nad krásou zbraní a děti poté zazpívají bojovnou píseň s připnutými fotografiemi, nejspíše íránského nejvyššího duchovního vůdce Ajatolláha Alího Chameneího.

Děti oslavují džihád

Děti v závěru klipu zpívají, že: „Můj táta, můj táta, můj táta je vojákem. Můj táta je vojákem. Můj táta je vojákem. Vojákem, mužem revoluce. Jejím velitelem je Sajjid Alí  [Chameneí]. Jeho vrchním velitelem je Mullah Alí. [Můj táta] bojuje s našimi hanebnými nepřáteli. Pomocí obrany a džihádu – bravo!“

Video bylo zveřejněno krátce poté, co bylo oznámeno uvalení amerických sankcí na íránskou polovojenskou organizaci Basídž (persky celým názvem Nírú-je Muqáwamat-e Basídž, Mobilizace sil odporu), což je organizace založena Ajatolláhem Chomejním během íránsko-irácké války. Mezi příslušníky jsou děti do 18 let věku, ženy a starší muži (nad 45 let).

Podle panislámské televizní stanice Al-Džazíry směřují americké ekonomické sankce na firmy podporující organizaci Basídž. Důvodem uvalení sankcí je obvinění, že tato organizace cvičí dětské vojáky a posílá je do Sýrie bojovat na straně syrského prezidenta Asada.

Poslední hodiny íránských žen bez hidžábu aneb Slavná demonstrace v Teheránu v roce 1979
Harvey Weinstein: Mocný muž Hollywoodu, producent skvělých filmů i sexuální násilníkKlíčová slova: Írán, děti, džihád, džihádista


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější