nahoru

Poslední hodiny íránských žen bez hidžábu aneb Slavná demonstrace v Teheránu v roce 1979

Daniel Baret 27. září 2018 • 15:10
Poslední hodiny íránských žen bez hidžábu aneb Slavná demonstrace v Teheránu v roce 1979
foto: Hengameh Golestan

Islamisté v Íránu se dostali k moci po revoluci v lednu 1979 a v průběhu několika měsíců režim ajatolláha Chomejního nastolil tvrdá pravidla, která odrážela jeho radikální výklad islámu. Ne všechna opatření se ale u obyvatel setkala s pochopením. Například až 100 000 žen 8. března 1979 protestovalo proti novému zákonu, který jim nařídil zahalování na veřejnosti. Toto opatření přijal teokratický režim den předtím. Podívejte se na poslední hodiny nezahalených žen v Íránu.

Povinné nošení hidžábu bylo ženám nařízeno islamistickým režimem 7. března 1979. O den později proti tomu protestovalo v metropoli Teheránu sto tisíc žen i někteří jejich manželé. Jenže to nepomohlo, zákon byl pak vynucován silou a platí dodnes.

Protestu se tehdy zúčastnily především studentky, úřednice či zdravotní sestry. Nový zákon nařídil zahalování žen na veřejnosti a byl tím zrušen zákon o ochraně rodiny z roku 1967, které naopak umožňoval ženám pohybovat se na veřejnosti, ve školách či úřadech bez zahalení hlavy. V některých částech Íránu ale už po staletí ženy zahalené chodí, bez hidžábu se objevovaly před islámskou revolucí především ve velkých městech.

Navíc ženám bylo zákonem zakázáno stát se soudci, pláže a sporty byly tehdy segregovány podle pohlaví, zákonný věk pro manželství byl snížen na pouhých 9 let (později zvýšen na 13 let) a vdané ženy byly vyloučeny ze studií.

Fotografie ze slavné demonstrace proti zahalování pořídil v roce 1979 teheránský fotograf Hengameh Golestan, podívejte se do galerie:

Diskuse ke článku