nahoru

Židé zvažují opuštění Británie. Vadí jim vlivný antisemita, který se chce stát premiérem

-bam-, ČTK3. září 2018 • 08:30
Britští Židé demonstrují proti antisemitismu uvntiř labouristické strany
Britští Židé demonstrují proti antisemitismu uvntiř labouristické strany
• foto: 
ČTK

Bývalý britský vrchní rabín Jonathan Sacks tvrdí, že mnozí britští Židé zvažují opuštění Británie kvůli antisemitismu. V rozhovoru s BBC řekl, že poprvé od 17. století si Židé kladou otázku, zda je Británie bezpečná pro jejich děti.

Sacks jmenovitě poukázal na šéfa labouristů Jeremyho Corbyna, který se podle něj nedokáže vypořádat s antisemitskými projevy v hlavní opoziční straně. Corbyn by podle něj představoval nebezpečí, pokud by se stal britským premiérem, jestliže jasně nevyjádří lítost nad svými slovy z minulosti.

"Když lidé slyší styl řeči, která vychází z Labouristické strany a která vyplula na povrch v dřívějších projevech Jeremyho Corbyna, nemohou necítit existenční ohrožení," prohlásil Sacks, který tento týden Corbyna nazval antisemitou.

Vůdce labouristů je dlouhodobým kritikem Izraele za jeho politiku vůči Palestincům. Sám je obviňován, že ve své straně toleruje antisemitismus. Například v březnu média upozornila na jeho šest let starý komentář, v němž na facebooku podpořil graffiti, které zobrazuje židovské bankéře hrající hru Monopoly na zádech chudých.

Své spolustraníky dnes kritizoval i bývalý britský premiér Gordon Brown a Labouristickou stranu vyzval k přijetí mezinárodní definice antisemitismu. Strana zatím uznává jen omezenou definici a v příštích dnech má o záležitosti znovu debatovat.

-bam-, ČTK
Diskuse ke článku