nahoru

Vedou Židé Islámský stát i Ameriku? Židovský duchovní demaskoval metody nového antisemitismu

Lukáš Lhoťan 27. června 2018 • 11:03
Projev Jonathana Sackse na téma novodobého antisemitismu prokládaný antisemitskými projevy aktivisty Omara Barghoutiho
• video: 
Cannary Mission; titulky reflex.cz

Organizace bojující proti projevům antisemitismu a nenávisti na amerických univerzitách Canary Mission před několika dny zveřejnila v angličtině video ukazující sestřih z projevu předního britského židovského duchovního, politika a filozofa Jonathana Sackse proneseného v Evropském parlamentu na téma novodobého antisemitismu a do protikladu k tomuto projevu dala sestříhané záběry projevu antisemitských názorů předního protiizraelského propalestinského aktivisty Omara Barghoutiho.

Omar Barghouti není jen nějakým obyčejným aktivistou, ale je spoluzakladatelem iniciativy Palestinská kampaň za akademický a kulturní bojkot Izraele, hnutí BDS – Bojkot, stažení investic a sankce – a vlivným ideologem části palestinské společnosti odmítajícím existenci státu Izrael.

Barghouti také pořádá přednášková turné po Evropě a Americe s cílem podporovat bojkot a aktivity proti státu Izrael a Židům podporujícím Izrael. Jako představitel „palestinského hnutí odporu“ se těší také velké oblibě a vážnosti u evropské levice.

Podle Barghoutiho má být Stát Izrael zrušen a nahrazen pouze Státem palestinským. To mu ovšem nebrání ve využívání všech výhod života v samotném státě Izrael včetně jeho vyspělého vzdělávacího a zdravotního systému.

Židi vedou ISIS i Ameriku

Barghoutiho názory jsou nejen potvrzením slov Jonathana Sackse, ale i klasickou ukázkou konspiračního a antisemitského směru myšlení, jenž je dnes stále silněji přítomen nejen v arabské společnosti, ale i mezi muslimy v Evropě.

Jonathan Sacks například hovoří o tom, že  kdysi byli Židé nenáviděni kvůli svému náboženství. Pak kvůli své rase, nyní kvůli svému národnímu státu. Antisemitismus znamená odmítnout právo Židů existovat společně jako Židé se stejnými právy, jako mají všichni ostatní.

V projevu před evropským parlamentem hovořil Jonathan Sacks o tom, že: „Dnes lidé obviňují Židy z toho, že vedou ISIS, stejně jako Ameriku.“ Ve videu je dán do protikladu záznam projevu Barghoutiho, kde říká: „Spojené státy a Izrael mají velký prospěch z tohoto fenoménu ISIS. Vytvořili Tálibán, vytvořili Al-Káidu, tak proč ne ISIS?“

Víte, kde končí cesta antisemitismu

Avi Avelow na webu IsraelUnwired.com celé video komentuje následujícím shrnutím: „BDS je novou vůdčí silou nové moderní formy antisemitismu. Jde o uhlazenou protiizraelskou verzi stále stejné pradávné protižidovské nenávisti. Je to něco, co svět dobře zná. V každé generaci se antisemitismus proměňuje na nějakou moderní verzi. Jádro je však stále stejné. Nenávist k Židům. Musíme hnutí BDS demaskovat. Musíme odhalit záměry, cíle a taktiky BDS. Lidé obviňují Židy, že jsou přecitlivělí na antisemitismus; dobře tedy, máme ale všechny myslitelné důvody k tomu, abychom byli přecitlivělí.“

Je nepochybné, že video je součástí mediálního zápasu mezi zastánci a odpůrci existence Státu Izrael a bylo vytvořeno s cílem podpořit proizraelskou stranu, ale extremistické a antisemitské názory Barghoutiho by nás měly varovat, že pod povrchem „boje“ za svobodu Palestinců se schovává hluboká bažina nenávisti, která již jednou vedla k milionům mrtvých v holocaustu. Přesně to v závěru videa vystihuje citát Jonathana Sackse: „Antisionismus je antisemitismem naší doby. Víte, kde tato cesta končí. Nechoďte po ní znovu.“

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější