nahoru

Desítky lidí včetně dětí zemřely po náletech v Jemenu. Saúdská Arábie tam zasáhla proti povstalcům

ČTK9. srpna 2018 • 16:48
Provládní jednotky v Jemenu
Provládní jednotky v Jemenu
• foto: 
Profimedia

Při náletech na severu Jemenu, které dnes zasáhly rušné tržiště a autobus, zahynulo nejméně 20 lidí, včetně dětí. Dalších 35 osob utrpělo zranění. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na tamní kmenové vůdce. Místní lidé z leteckých úderů obviňují koalici v čele se Saúdskou Arábií, která v zemi bojuje proti šíitským povstalcům. Nálety zasáhly trh v provincii Saada, která je baštou rebelů. Koalice nálety potvrdila, uvedla nicméně, že jejich terčem byla odpalovací zařízení pro rakety.

Koalice zatím zprávu o útoku nekomentovala. I pracovníci Červeného kříže na twitteru uvedli, že do jimi podporovaných nemocnic v oblasti byly přivezeny desítky mrtvých a zraněných. Povstalci na svém televizním kanálu Al-Masíra hovořili dokonce o 39 mrtvých a 51 zraněných.

Arabská koalice k náletům uvedla, že jejich cílem byly odpalovací rampy pro rakety. "(Letecké údery) byly v souladu s mezinárodním i humanitárním právem," citovala státní tisková agentura SPA mluvčího koaličních sil Turkího Malkího. Koalice rovněž obvinila povstalce, že využívají děti jako lidské štíty.

Saúdskoarabská státní média dnes informovala o útoku jemenských povstalců na území Saúdské Arábie. Úlomky rakety v zemi usmrtily jednoho civilistu a dalších 11 osob zranily. Rebelové, kteří kontrolují část Jemenu včetně metropole Saná, již dříve oznámili, že raketa mířila do oblasti města Džizán na jihu Saúdské Arábie.

Občanská válka

Saúdskoarabský protiraketový štít střelu zachytil, její úlomky ale dopadly do obydlené oblasti a způsobily "mučednickou smrt jemenskému občanovi a zranění dalších 11 civilistů", uvedla ve svém prohlášení koalice pod vedením Saúdské Arábie. Ta v Jemenu na straně tamní vlády již od roku 2015 bojuje proti povstalcům.

Rijád tvrdí, že šíity vyzbrojuje Írán. Povstalci v minulosti vypálili na Saúdskou Arábii již několik raket a mířili i na Rijád. Rakety většinou sestřelila saúdskoarabská protivzdušná obrana.

Saúdská Arábie je ve světě kritizována, že při koaličních náletech v Jemenu není brán ohled na civilisty a mnoho jich při těchto útocích umírá.

Jemenská občanská válka začala v roce 2014, kdy šíité obsadili hlavní město Saná. O život od té doby přišlo na 10 000 lidí a z domovů odešly miliony Jemenců.

ČTK
Diskuse ke článku