Mezitím na Novém Zélandu: 37letá premiérka porodila a boří zavedené politické standardy | Reflex.cz
nahoru

Mezitím na Novém Zélandu: 37letá premiérka porodila a boří zavedené politické standardy

Martin Mrázek16. července 2018 • 17:51
Mezitím na Novém Zélandu: 37letá premiérka porodila a boří zavedené politické standardy
foto: profimedia.cz

Jacinda Ardernová nastoupila do úřadu premiérky 26. října roku 2017. Tedy šest dní poté, co zjistila, že je těhotná. Veřejnost o nastávajícím mateřství informovala v lednu a některými za něj byla s odkazem na vysokou politickou funkci kritizována. Nejmladší premiérka na světě ale o touze po dětech mluvila vždy otevřeně. Po červnovém porodu se jí tak dle očekávání dostalo všeobecné podpory. A to nejen v rodné zemi. Její raketový vzestup se stal symbolem otevřenosti novozélandské společnosti. Díky nespornému charismatu a přirozenému způsobu komunikace s voliči začala být navíc vnímána jako prototyp moderní, progresivní představitelky státu.

„Jsme oba moc šťastní. Chtěli jsme rodinu, ale nebyli jsme si jistí, že se nám to povede,“ přiznala za oba rodiče po porodu Jacinda. Novozélandská premiérka porodila holčičku vážící 3,3 kilogramu a pojmenovala ji Neve Te Aroha. Te Aroha znamená v maorštině „láska“. Celé jméno pak v sobě spojuje návrhy, jež Ardernové poslali představitelé původních kmenů ze všech koutů země. Na její přání samozřejmě. Národu dceru představila už dva dny po porodu skrze přímý přenos ve večerních zprávách. Je tak první čelní představitelkou státu, která se stala matkou během výkonu mandátu od pákistánské premiérky Benazir Bhuttové v roce 1990.

Novozélandský parlament sice v roce 2017 schválil prodloužení rodičovské dovolené z 18 na 22 týdnů, Ardernová si jich ale hodlá vzít pouze šest. Poté se bude o dítě starat Clarke Gayford. Moderátor úspěšné rybářské televizní show se tak dostal pod daleko větší drobnohled médií, než na jaký je zvyklý. Světové deníky si všimly i takového detailu, jakým byl svetr ze second handu, v němž Gayford přišel na tiskovou konferenci v porodnici. Skromnost nesezdaného páru je ale jednou z věcí, jež na nich Novozélanďané obdivují. Dle svých slov Gayford ani na chvilku nepřemýšlel, že by s dítětem nebyl doma on. Je si vědom, že ho nečeká nic jednoduchého. Oba rodiče ale nepochybují o tom, že nastalou situaci zvládnou.

Později při dotazu novináře na to, jak zvládla dát dohromady vládu a zároveň čelit ranním nevolnostem, jednoduše odvětila, že „to je něco, co dámy prostě dělají“.Později při dotazu novináře na to, jak zvládla dát dohromady vládu a zároveň čelit ranním nevolnostem, jednoduše odvětila, že „to je něco, co dámy prostě dělají“.Foto Facebook

„Nejsem rozhodně první žena, která pracuje a má dítě. Vím, že jde o zvláštní okolnosti, ale existuje tolik žen, které to zvládly dobře,“ uvedla Ardernová při lednové tiskové konferenci.

Již týden po porodu představila předsedkyně Novozélandské strany práce nový finanční balíček pro podporu rodin. Dle něj dostanou rodiče malých dětí například 700 dolarů na pokrytí výdajů za topení v zimě. Detaily návrhu představila veřejnosti skrze živé vysílání na Facebooku záhy poté, co skončila s kojením dcery. Minimálně její pracovní nasazení tak opravdu neklesá.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější