Norsko jako země fjordů a chlamydie. Kontroverzní reklama rozděluje zemi | Reflex.cz
nahoru

Kontroverzní reklama představuje Norsko jako zemi „fjordů a pohlavní nemoci“

Daniel Baret17. července 2018 • 08:31
Reklama na kondomy řetězce 7 eleven, která tvrdí, že Norsko je rájem fjordů a chlamýdií
• video: 
Facebook.com

Na hlavním železničním nádraží v Oslu se v minulých dnech objevila kontroverzní reklama na kondomy, která turistům představuje Norsko jako „zemi fjordů a chlamydie“. Tedy pohlavní nemoci. Někteří to považují za katastrofu při lákání turistů, jiní oponují tím, že je to upozornění na nebezpečí před nechráněným pohlavním stykem.

„Je to bláznivé. Není to dobré pro Norsko, je to katastrofa,“ řekl ke kontroverzní reklamě v deníku Dagbladet Stein Ove Rolland z norské turistické centrály Visit Norway. Naráží zejména na to, že je umístěna na hlavním nádraží v Oslu a může ji tak vidět mnoho zahraničních turistů, kteří do země přijedou.

Chlamydie jsou totiž chorobou bakteriálního původu, která se přenáší i pohlavním stykem. Patří k vůbec nejčastějším pohlavně přenosným nemocem na světě. Reklama by měla nabádat k používání kondomů, protože v roce 2016 bylo v Norsku zaznamenáno 26 tisíc případů chlamydií a toto číslo patří k nejvyšším v Evropě.

Kontroverzní reklama pro turisty: Norsko je země fjordů a pohlavní nemoci.Kontroverzní reklama pro turisty: Norsko je země fjordů a pohlavní nemoci.Foto Dagbladet

Urážka, nebo realita?

Reklamu si zadala firma provozující řetězec 7-Eleven a říká se v ní, že když přijedete do ciziny, tak si v jejich nejbližších prodejnách máte zakoupit kondomy, a tím se vyhnout pohlavní nemoci.

Tore Holte Follestad z nevládní organizace Sex og samfunn (Sex a společnost) provokativní plakáty chválí. Podle něj je to důležitá zpráva, aby se tento zdravotní problém více řešil a připomínal.

Veřejnost je v pohledu na reklamu podle prvních reakcí rozdělena. Někdo to považuje za urážku země, jiní ale za kampaň, která pouze upozorňuje na realitu.

Bouře v Norsku: Umělec ukřižoval nahou exministryni, která musela odstoupit kvůli…
Nikdy to nevzdám, Babiš ukázal pravou tvář. Převrat v roce 2013 nebyl náhoda, říká Němcová

Daniel Baret


Klíčová slova: Norsko, chlamydie, nemoc, turistika, fjordy


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější