Neznámý restaurátor zpackal úpravu vzácného obrazu ze 16. století. Svatý Jiří vypadá jako kreslená postavička | Reflex.cz
nahoru

Neznámý restaurátor zpackal úpravu vzácného obrazu ze 16. století. Svatý Jiří vypadá jako kreslená postavička

Tereza Stonišová30. června 2018 • 11:00
Neznámý restaurátor zpackal úpravu vzácného obrazu ze 16. století. Svatý Jiří vypadá jako kreslená postavička
foto: Artus Restauración Patrimonio

Oživit vzácné a cenné obrazy je náročný, nákladný a také složitý proces, který vyžaduje citlivost a také hluboké znalosti pravidel restaurátorství. Jsou ale tací, kdo si řeknou: „No tak já to zkusím a uvidíme, co z toho vznikne.“ A nějaké principy náročné profese jim jsou… Víte kde. Něco takového si zřejmě řekl i neznámý učitel či učitelka výtvarného umění, který (která) má na svědomí zkázu, kterou vidíte na obrázku výše.

Porovnání originálu a „zprzněného“ restaurátorského pokusu, který vidíte na fotografii, má zatím neznámého autora. Španělské ani britské deníky nezveřejnily jméno osoby, která je za zničení obrazu ze 16. století zodpovědná. Zprzněný obrázek se začal před několika dny šířit na sociálních sítích, vzápětí se o něj začala zajímat média. Malba ze 16. století představuje sv. Jiřího, na jehož restauraci si španělští duchovní v jednom z kostelů najali učitele umění. Jiří má na původním obraze oprýskané, ale přesto výrazné rysy, plastický obličej, z něhož je patrné, že bojoval (a potil se). Na zpackané verzi má naopak obličej růžový a neplastický a jeho výraz nepovedenou úpravou výrazně zploštěl.

V marockém městě Meknés můžete navštívit mauzoleum Muláje Ismaila i s mešitou pro …

Obrázek zpackané restaurace se dostal až k úředníkům španělského ministerstva kultury, kteří výsledek označili za „odstrašující“. Zatím ale není jasné, za jakých podmínek a na základě jakých konkrétních indicií k restaurování církev najala tak nešikovnou osobu. Příslušné úřady se navíc začínají zajímat o to, proč duchovní nekonzultovali plánované restaurátorské práce s odpovědnými odbory ministerstva, jak měli. Starosta města Estella, v němž se kostel nachází, uvedl, že žádné informace o zásahu do významné kulturní památky neměl.

Experti, kteří dílo po provedené úpravě viděli, zhodnotili, že je zřejmě nenávratně ztraceno. Při práci totiž byly použity nevhodné materiály, a tak původní malbu už zřejmě nepůjde nikterak oživit.

Na sociálních sítích je často současná „pohroma“ přirovnávaná ke známému případu z roku 2012, kdy žena velmi podobným způsobem upravila obraz Ježíše Krista, který se po jejím zásahu stal pouhým paskvilem původního díla.

Děsíte se KSČM u moci? Nebojte, tady je 7 důvodů, proč za komunistů bylo (a zase bude) líp

 Klíčová slova: obrazy, Španělsko, restaurace


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější