nahoru

Deset mrtvých při střelbě v Texasu. Útočil 17letý student, zbraně vzal svému otci

ČTK 19. května 2018 • 00:48
Deset mrtvých při střelbě v Texasu. Útočil 17letý student, zbraně vzal svému otci
foto: AP

Deset lidí zastřelil dnes na střední škole v Texasu 17letý mladík. Dalších deset osob utrpělo zranění, informoval texaský guvernér Greg Abbott. Podle policie je pachatelem student Dimitrios Pagourtzis, kterého brzy po činu zadržela. Kromě něj zatkla ještě jednoho podezřelého studenta. Podle houstonských policistů byly ve školním objektu a v jeho okolí nalezeny výbušniny. Policie obyvatele varovala před podezřelými předměty. Americký prezident Donald Trump nařídil ve znamení smutku spustit v úterý vlajky na všech státních institucích na půl žerdi.

Většina mrtvých jsou podle televize ABC studenti. Dva ze zraněných jsou v kritickém stavu. Nepotvrzené zprávy se kromě střelby zmiňovaly i o explozích trubkových náloží, které údajně střelec vhodil do dvou tříd.

Pagourtzis navštěvuje školu v Santa Fe a je členem jejího fotbalového týmu, sdělila agentuře AP přítelkyně útočníkovy rodiny. Je rovněž členem tanečního souboru při místním sboru řecké ortodoxní církve.

Zpravodaj ABC z místa uvedl, že policisté prohledali pachatelův dům v nedaleké obci Alvin, uvnitř údajně mohly být další výbušniny. Jako střelné zbraně použil pachatel pušku a revolver ráže .38, které patří jeho otci, upozornil guvernér Abbott.

V Pagourtzisovo poznámkách na počítači a v mobilním telefonu našli vyšetřovatelé zmínky o tom, že vražednou střelbu plánoval. Chystal se prý také potom spáchat sebevraždu. Policii se ale nakonec vzdal, protože k tomu "nenašel odvahu", poznamenal Abbott.

Incident se stal ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Policisté oblast uzavřeli a evakuovali školu i přilehlé objekty. Části studentů se hned po zahájení střelby podařilo uprchnout do bezpečí.

Prezident Donald Trump na twitteru označil incident za srdcervoucí. "Moje vláda je odhodlána udělat všechno, co může, aby ochránila naše studenty a držela zbraně daleko od rukou těch, kdo jsou hrozbou pro sebe sama i pro ostatní," napsal prezident.

Policie má podle agentury AP situaci pod kontrolou. Zraněné převezly do nemocnic vozy záchranné služby a vrtulníky. Podle ABC je mezi zraněnými jeden policista.

Americkou veřejnost letos v únoru vyděsila střelba na střední škole ve floridském Parklandu, kde přišlo o život 17 lidí. Útočníkem byl devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů. Pachatele policie zadržela a nyní stojí před soudem, prokuratura žádá trest smrti.

Tragédie vyvolala celostátní vzrušenou debatu o posílení kontroly při prodeji zbraní. Změna druhého ústavního dodatku, který právo na držení zakotvuje, se ale podle amerických médií neočekává.

Několik školáků z Parklandu dnes na střelbu v Santa Fe na twitteru reagovalo. Jaclyn Corinová vyzvala prezidenta Trumpa, aby "něco udělal", protože umírají děti. "Děti jsou vražděny a pro vás je to hra. Je to dvaadvacátá školní střelba jen v letošním roce. UDĚLEJTE NĚCO," vzkázala studentka do Bílého domu.

Její spolužák David Hogg předpověděl, že politici začnou brzy projevovat lítost, jako by jim na dětech záleželo. "Starají se ale jen o své preference," napsal Hogg.

Podle agentury AP dnešní incident debatu o dostupnosti střelných zbraní znovu rozvíří. O střelbě v přímých přenosech informovaly hlavní americké televizní stanice. Incident byl v Texasu nejkrvavější od loňského roku, kdy útočník zastřelil polooautomatickou puškou přes dvacet lidí ve vesnickém kostele.

ČTK


Klíčová slova: texas, střelba, zbraně, Studenti, mrtví, školaDiskuse ke článku