nahoru

Zélandem hýbe krize kvůli hnijícímu kiwi. Vláda chce přilákat cizince, změní proto vízovou politiku

Johana Kudrnová 15. května 2018 • 08:30
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
shutterstock.com

Zvyšující se poptávka po kiwi nutí Nový Zéland rozšiřovat sady, ve kterých se ovoce pěstuje. Naráží však na zhoršující se problém nedostatku pracovních sil. Novozélanďané fyzicky náročnou práci v sadech odmítají a přísná vízová politika neumožňuje zemi na nastalé sezónní krize flexibilně reagovat. To by se ale mělo změnit. Oblast Bay of Plenty, kam se pěstování kiwi soustřeďuje, bude v dlouhodobém výhledu potřebovat až 14 000 zahraničních česačů.

Nový Zéland změní podmínky prázdninových víz pro turisty. Chce tak zachránit letošní úrodu kiwi, která by kvůli nedostatku pracovních sil v zemi mohla přijít vniveč. Akutní nedostatek pracovníků v oblasti Bay of Plenty v posledních dnech vyústil v pokus o povolání turistů, kterým by úřady měly povolit krátkodobě na ostrově pracovat.

V oblasti Bay of Plenty mohou letos shnít miliony kusů kiwi. K problému se dokonce vyjádřila premiérka Jacinda Ardernová: „Poslední, co bychom si přáli je, aby ovoce hnilo na stromech nebo na zemi.“

Ovocná krize je pro mnoho Zélanďanů obzvláště citlivá, jelikož kiwi je národní symbol země. Představa jeho degradace a zneuctění je tak pro mnohé asi horší, než kdyby se jednalo o jiný plod.

Sběrači kiwi pobírají v současné době na Zélandu 16,5 zélandských dolarů na hodinu. V přepočtu 244 korun na hodinu však pro místní, kterých je v oblasti šest tisíc, není atraktivní. Práce je fyzicky velmi náročná a vyžaduje časté přesouvání. Zázemí je samozřejmě také základního charakteru.

Nedostatek pracovních sil se letos projevil výrazně poprvé. Může za to nárůst světové poptávky. V Číně zájem konzumentů o kiwi podle posledních údajů stoupl meziročně o 19 %.

Ředitel zélandské společnosti pěstující ovoce britskému Guardianu potvrdit, že zájemce o práci nemohou najít ani po zvýšení hodinové sazby. Z nepochopitelných důvodů prý budou raději o hladu, než aby přijali práci vyhrazenou tradičně pro cizince.

Do roku 2030 bude Bay of Plenty potřebovat čtrnáct tisíc nových sběračů. Země tomu s největší pravděpodobností v blízké době přizpůsobí vízovou politiku. Pokud jste proto dobrodruzi, neváhejte.Klíčová slova: Nový Zéland, ovoce, kiwi, vízaDiskuse ke článku