Z Bruselu dostaneme o miliardy méně. Je to dobrá zpráva, ubude „čapích hnízd”, méně zbude i na podvodníky | Reflex.cz
nahoru

Z Bruselu dostaneme o miliardy méně. Je to dobrá zpráva, ubude „čapích hnízd”, méně zbude i na podvodníky

Jana Bendová2. května 2018 • 17:19
Fondy vysychají, "čapích hnízd" ubude
Fondy vysychají, "čapích hnízd" ubude
• foto: 
ČTK, Alexandr Janovský

Jsou to dvě dobré zprávy v jedné. Z evropského rozpočtu má Česko dostat v letech 2021–2027 méně peněz. Zdá se vám to naopak jako špatná zpráva? Nikoli. Znamená, že bohatneme a také že ubude „čapích hnízd“. Čím méně je peněz k rozdávání, tím méně je příležitostí k rozkrádání. Aspoň teoreticky.

Zatím je to samozřejmě jen návrh evropského rozpočtu, který musí schválit všechny unijní státy. Brusel chce výrazně zvýšit výdaje na boj s migrací a ochranu hranic, zde přidá stovky miliard. Peníze ušetří na dotacích pro zemědělce a pro chudší, méně rozvinuté země, jako je právě Česko.

Pravděpodobně hlavní politický cirkus se bude v příštích měsících odehrávat kolem podmínky, že země, které budou chtít peníze čerpat, budou muset držet „bruselskou lajnu“ právního státu. Ale tentokrát se věnujme prostému faktu, že Česko zřejmě získá méně než v minulosti. Jsme už vcelku bohatí, česká ekonomika roste a srovnává krok například s ekonomikou španělskou.

„Zcela určitě neobhájíme částku, kterou využíváme v současné době. Osobně očekávám redukci o nějakých deset až patnáct procent,“ uvedl pro Českou televizi člen Evropského hospodářského a sociálního výboru Petr Zahradník. Tím by o kousek mělo ubýt i pokušení k rozkrádání a zbytečnému utrácení.

Paradox: Kvóty na migranty ČR nechce, na potraviny ale ano. Ukončíme kvůli tomu…

Chudí podporují bohaté

Eurodotace v minulosti pokřivily jednu generaci zdejších politiků, křiví i rovné podmínky podnikání. Co je to za fér konkurenční boj, když jedna firma peníze získá, druhá nezíská a třetí je na svůj úkor raději odmítá, neboť „se přece nenecháme zavřít“?! Dotace z evropských fondů jsou sice vedeny myšlenkou vyrovnávání rozdílů uvnitř EU, ale mastili a mastí si na nich kapsy také rozliční vykukové, mafiáni, kmotři, političtí hochštapleři. Platí se z nich rovněž absurdní programy typu zaměstnaneckých školení, výrobní linky na toastové chleby, asfaltování polních cest či rozhledny, z nichž není co vidět.

Miliony proudí z kapes běžných daňových poplatníků do firem velkopodnikatelů a velkoagrárníků, ne nadarmo se jim přezdívá sociální dávky pro bohaté. Spousta peněz se na dlouhé cestě třeba od německého poplatníka k českému miliardáři legálně ztratí i ve výplatách úředníků a poradenských společností, bez nichž se „čerpání“ už stěží obejde.

Inkasovat a utrácet peníze, které vydělal někdo jiný, je samozřejmě příjemné. Eurodotace jsou jako droga. Lidé, kteří z nich jakkoli profitují, si však odvykací kúru sami nenaordinují. To mají v rukou jen voliči čili plátci daní v celé Evropské unii.

Čapí hnízdo bylo "vyjmuto" z eurodotací. Co to přesně znamená a kdo to zaplatí?

Co je OLAF? Proč vyšetřoval Babišovo Čapí hnízdo? A může jeho zprávu Česko hodit do koše?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější