nahoru

Chléb ze 198 cvrčků. V českých obchodech se začíná prodávat chléb z cvrččí mouky

red9. května 2018 • 13:49
Chléb obsahuje 10 procent cvrččí mouky
Chléb obsahuje 10 procent cvrččí mouky
• foto: 
SENS

Řetězec Penny začal ve středu prodávat chléb s desetiprocentním podílem cvrččí mouky. Dodavatelem chleba je společnost SENS, jež je součástí startupového inkubátoru UP21. Vita chléb s cvrččí moukou obsahuje okolo 198 cvrčků a oproti tradičnímu pečivu nabízí vyšší obsah vlákniny a bílkovin.

„Cvrčci a hmyz jsou potravinou budoucnosti. Chleba vyrobený s podílem cvrčků je výrazně výživnější a více zasytí. Věříme, že si jej zákazníci oblíbí a nám se tak bude nadále dařit bořit stigma, že hmyz se přece jíst nedá,” říká Radek Hušek, spoluzakladatel SENS. Tyčinky, jež společnost již nějakou dobu vyrábí rovněž z cvrččí mouky, se staly velkým hitem a úspěšně se prosazují v posilovnách, sportovních zařízeních a prodejnách se zdravou výživou nebo potravinovými doplňky.

„Chléb Vita je k dostání v limitované nabídce od 9. května ve všech našich prodejnách společně s fitness tyčinkami. Všechny tyto produkty si zákazníci mohou zakoupit za mimořádnou cenu 49,90 Kč,“ popisuje Marek Doležal, obchodní ředitel Penny.

Farma na cvrčky Farma na cvrčkyFoto SENS

Největší cvrččí farma na světě

SENS Food vyrábí proteinové tyčinky z cvrččí mouky již více než rok a prodává je i v zahraničí. Firma založila i automatizovanou průmyslovou farmu na chov cvrčků v Thajsku. Farma již spustila testovací výrobu, spuštěna má být letos v září a ke konci roku bude produkovat 3,5 tuny cvrččí mouky měsíčně, čímž se stane největší cvrččí farmou na světě.

Zakladatelé SENS s jejich cvrččí farmou sázejí také na změnu legislativy. K prvnímu lednu letošního roku začala platit legislativa s názvem „Potraviny nového typu“, která výrazně zjednodušuje plošnou legalizaci jednotlivých druhů hmyzu.

red


Klíčová slova: cvrček, chléb, cvrččí moukaDiskuse ke článku