Většina Evropanů by chtěla, aby Velká Británie zůstala v EU, jen Francouzi si to nemyslí | Reflex.cz
nahoru

Většina Evropanů by chtěla, aby Velká Británie zůstala v EU, jen Francouzi si to nemyslí

Daniel Baret26. dubna 2018 • 11:50
Britská premiérka Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová
• foto: 
ČTK

Brzy uplynou dva roky od doby, kdy Britové rozhodli v referendu, že opustí Evropskou unii. Od té doby se vedou velmi složitá vyjednávání, jak by takový odchod měl vypadat. Jenže většina Evropanů si pořád myslí, že je škoda, že Velká Británie odchází. Z průzkumu organizace YouGov ale také vyplývá, že nejméně to na srdci leží Francouzům a Norům.

Podle průzkumu Eurotrack, který připravila známá agentura YouGov, která se specializuje na studium veřejného mínění, by si 63 procent Dánů, 59 procent Finů a po 58 procentech Němců a Švédů přálo, aby Velká Británie z Evropské unie neodcházela. U všech těchto jmenovaných národů jen čtvrtina lidí říká, že je správné, že ostrované společnou evropskou loď opouštějí.

Babiš v zahraniční politice Zemanovi pořádně zatápí. Může to narušit jejich mocenský pakt?

Jiné výsledky ale přinesl průzkum ve Francii a v Norsku. V zemi galského kohouta je společnost rozdělena na zhruba stejně velké třetiny – 36 procent Francouzů by s Brity rádo zůstalo, 32 procent je už v EU nechce a stejné procento se neumí rozhodnout. V Norsku jsou dokonce síly pro setrvání a odchod zcela vyrovnané, je to po 34procentech, zbytek neví.

Zajímavé pak je, že 47 procent Němců a 49 procent Francouzů se ale současně domnívá, že po odchodu Velké Británie se vlastně v Evropské unii nic zvláštního nestane, že to velký vliv na fungování organizace mít nebude.

Náš člověk v Londýně. A chválí proměnu hospod na nekuřácké žrádelny!
Islamofobie, nebo oprávněné obavy? Vyšla kniha předních českých islamologů

Daniel BaretVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější