nahoru

TOP 09 navrhuje zpřísnění trestů za týrání zvířat, nově bude možné stíhat provozovatele množíren

LeT20. března 2018 • 17:00
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se dlouhodobě věnuje ochraně zvířat
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se dlouhodobě věnuje ochraně zvířat
• foto: 
ČTK / útulek Norimberk

Pachatelé trestného činu týrání zvířat by měli být nově přísněji postihováni. Novelu trestního zákoníku, která zvyšuje sankce za týrání zvířat, dnes představila TOP 09. Nově bude možné přísněji stíhat majitele a provozovatele takzvaných množíren, kteří v nevyhovujících podmínkách chovají pro zisk větší množství psů nebo koček.

Trestný čin týrání zvířat dnešní justice postihuje maximálně podmíněným trestem. Pachatelé násilí na zvířatech tak většinou přísnějšímu trestu uniknou, ačkoli je možné uložit trest odnětí svobody „Běžně se stává, že člověku, který utýral psa k smrti nebo jej velmi vážně zranil, uloží soud maximálně podmíněný trest nebo pokutu. V novele trestního zákoníku proto navrhujeme, aby se zvýšily maximální tresty za týrání zvířat a pachatelům těch nejhorších činů mohly soudy uložit i trest odnětí svobody, a to až na osm let,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Případy týrání zvířat, které se často šíří po sociálních sítích ukazují, že dnešní právní úprava je nedostačující. Zvíře není věc a my chceme, aby tresty odpovídaly závažnosti jednání agresorů,“ řekl Jiří Pospíšil. Nově by tak mohly soudy ukládat přísnější nepodmíněné sankce, jelikož podmíněné potrestání jde uložit ve většině případů pouze u odnětí svobody nepřevyšujícího tři léta.

Nový život: Fenka z podzemní množírny si užívá každou vteřinu na svobodě

Novinkou v trestním zákoníku má být podle TOP 09 také právní úprava, která umožní přísněji trestat majitele a provozovatele takzvaných množíren, kde jsou zvířata chována v naprosto nevyhovujících podmínkách. „Pokud někdo chová zvířata, musí jim zajistit adekvátní podmínky a péči. Nechceme, aby bylo možné vydělávat na utrpení zvířat. V novele zákona navrhneme novou skutkovou podstatu trestného činu, která jasně definuje, co zákon rozumí pojmem ‚množírna‘ a postihne ty, kteří týrají zvířata za účelem zisku,“ řekla Petra Vojtíšková, předsedkyně expertní komise TOP 09 na ochranu zvířat a místopředsedkyně neziskové organizace Home4Pets.

Jednou z překážek, která brání řádnému stíhání a vyšetření případů týrání zvířat, je také bagatelizování spáchaných činů. „Praxe ukazuje, že by bylo vhodné, aby na policii vznik speciální útvar, který by byl zaměřen na stíhání trestných činů týrání zvířat. Podobně by mělo dojít k vytvoření specializovaných trestních senátů u jednotlivých soudů,“ uvedl advokát Robert Plicka, který se zabývá případy týrání zvířat a spolupracuje s expertní skupinou TOP 09 na ochranu zvířat.

„Vyspělá společnost se pozná také podle toho, že velmi dbá na ochranu přírody a také zvířat. Neměli bychom myslet jen na vlastní prospěch, ale být těmi, kteří chrání a bojují proti bezohlednosti,“ dodal Jiří Pospíšil.

Snowboarďáci jsou moje prokletí, říká herec Vojta Kotek
Milan Tesař 17. ledna 2018 • 16:12

Snowboarďáci jsou moje prokletí, říká herec Vojta Kotek

Staronové manželství: TOP 09 a STAN budou v Praze kandidovat společně. Lídrem chce být …

LeTSenátní a komunální volby 2018

Průvodce senátními volbami Průvodce komunálními volbami Jak křížkovat v komunálkách Jak volit do Senátu Jak se stát členem volební komise Jak získat voličský průkaz

Průběh voleb a výsledky budete moci sledovat v online přenosu. Nevíte, k čemu máme horní komoru parlamentu? Podívejte se na video, které pravomoci Senátu vysvětluje. Víte, jakých 27 obvodů letos volí senátory? V některých velkých městech se volí zároveň zastupitelstvo města i městské části. Aktuality a další informace najdete ve speciálech komunální volby a volby do Senátu.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,730
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější