V Německu žije 11 milionů cizinců a pořád jich rychle přibývá. Další už mají německý pas | Reflex.cz
nahoru

V Německu žije 11 milionů cizinců a pořád jich rychle přibývá. Další už mají německý pas

Daniel Baret7. března 2018 • 15:27
Nejvíc cizinců v Německu je z Turecka
Nejvíc cizinců v Německu je z Turecka
• foto: 
Repro Strategie

Velká migrace, která zasáhla v Evropě zejména Německo, vyvolává i otázky, kolik cizinců na území našeho největšího souseda vlastně žije. Čísla se liší i podle toho, kdo je ještě za cizince považován a kdo nikoli. Lidí, kteří mají pouze cizí pas, žije v Německu necelých 11 milionů, ale další miliony už německý pas vlastní, nebo se zde narodili imigrantům. O koho se jedná a kde bydlí?

Spolkový statistický úřad (Destatis) vykázal ke konci roku 2016 více než 10 milionů cizinců, ale další se do Německa přistěhovali v minulém a letošním roce. Kvalifikované odhady se proto začínají blížit k 11 milionům. Na německém území se totiž zdržují i statisíce migrantů ze zemí mimo EU, u kterých není zatím jasné, zda získají azyl, či nikoli. Počet cizinců přibývá zejména v posledních letech. Mezi lety 2014 až 2016 se jejich počet zvýšil až o 23 procent.

Ke konci roku 2016 mělo zahraniční pas nejvíce lidí z Turecka, těch bylo 1,5 milionu. Oni samotní se ještě dělí na Turky a Kurdy, kteří z tureckého území pocházejí. Na druhém místě jsou Poláci, kterých je zejména kvůli práci v Německu až 800 tisíc. Následují Syřané se zhruba stejným počtem, dále Italové a Rumuni, kterých je u našich sousedů vždy kolem 600 tisíc.

Merkelová chce evropské dotace podmínit přijetím uprchlíků. Celé to ale vůbec nedává smysl

Češi v Německu

Přibližně polovinu všech cizinců v Německu pak představují občané zemí Evropské unie, které sem lákají vysoké mzdy, slušné sociální zabezpečení, kvalitní školy a dostatečná nabídka na trhu práce.

To, kolik přesně žije v Německu Čechů, nezachycují přesně ani oficiální statistiky. Číslo v posledních letech spíše roste a odhad hovoří o zhruba 60 tisících. Mnoho Čechů sice v Německu pracuje, ale trvale tam někteří žít nechtějí. Další lidé českého původu, ale už s německými pasy, zde žijí z doby emigrace z dob bývalého Československa.

Záhadná otrava dvojitého agenta v Anglii. Jeho rodina umírá po celém světě

Limit na azylanty

Za poslední desetiletí rychle vzrostl v Německu kromě zemí EU především počet lidí ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku, USA, Číny a Brazílie.

Většina cizinců, více než čtvrtina celkového počtu, bydlí ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, protože je zde mnoho velkých měst. Dále v Bavorsku, Bádensko-Württembersku a v Berlíně. V německé metropoli v současnosti žije kolem 800 tisíc cizinců, což je téměř čtvrtina obyvatel. A najdete zde přes 200 různých národů.

Kvůli migraci se vedla i velmi vášnivá diskuse v posledních měsících při sestavování nové koaliční vlády. Pravicové strany CDU/CSU chtěly stanovit limit na 200 tisíc azylantů za rok, sociální demokracie podobné limity odmítala. Ale to hovoříme pouze o takzvaných uprchlících, ne například o migrantech ze zemí EU či Spojených států.

Vzácné barevné snímky z prvních nacistických koncentračních táborů
Česko vlastní Němci. Skuteční muži odešli a založili Slovensko, tvrdí poradce tureckého…

Daniel Baret


Klíčová slova: Německo, cizinci, imigrace, uprchlíci


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější