nahoru

Světová banka semen určena „pro soudný den“ má už téměř milion vzorků a dál se rozšíří

Daniel Baret 27. února 2018 • 11:20
Světová banka semen určena „pro soudný den“ má už téměř milion vzorků a dál se rozšíří
foto: Svalbard Global Seed Vault

Špicberské globální úložiště semen v Norsku, které bylo založeno přesně před 10 lety, dokázalo shromáždit už téměř milion různých vzorků z celého světa. Záměrem je uchovat pro lidstvo zdroje potravin pro případ nezvratitelných klimatických změn, či jaderného konfliktu, které by změnily podmínky života na Zemi. Nacházejí se zde i vzorky z České republiky.

Protože projekt na Špicberkách dostal několik mezinárodních vědeckých ocenění a úspěšně se rozvíjí, rozhodla se norská vláda investovat dalších 13 milionů dolarů do jeho rozšíření. „Bude vybudován nový tunel pro přístup a postavena nová servisní budova, kde bude náhradní generátor elektřiny, chladící jednotky a další elektrické vybavení,“ napsalo norské ministerstvo zemědělství ve svém prohlášení.

Úložiště už posloužilo k doplnění semen rostlin ve válkou zničené Sýrii. Tam byla doplněna banka semen ve městě Allepo, protože byla v léta trvajícím konfliktu velmi těžce poškozena.

„Tento případ jasně ukazuje, že banka semen je celosvětovou pojistkou zdrojů potravin pro budoucí generace,“ komentoval příběh norský ministr zemědělství Jon Georg Dale.

Úložiště semen se nachází v podzemní jeskyni na Špicberkách, kde panuje vhodná přirozená teplota pro ukládání vzorků.Klíčová slova: semena, banka, zprávy, ŠpicberkyDiskuse ke článku