nahoru

Norské letadlo vytvořilo rekord nad Atlantikem: Z New Yorku do Londýna dorazilo za 5 hodin a 9 minut

Daniel Baret 20. února 2018 • 15:20
Posádka společnosti Norwegian, která vytvořila nad Atlantikem nový rekord, její kapitán Martin Wood úplně vpravo.
Posádka společnosti Norwegian, která vytvořila nad Atlantikem nový rekord, její kapitán Martin Wood úplně vpravo.
• foto: 
Norwegian Air

Letadlo Boeing 787-9 Dreamliner patřící nízkonákladové společnosti Norwegian vytvořilo 8. února nový rychlostní rekord při transatlantickém letu z New Yorku do Londýna. Trasu překonalo díky mimořádně silných vzdušným proudům za pouhých 5 hodin a 9 minut, což je nejrychlejší let podzvukového stroje na civilním letu. K legendárnímu nadzvukovému dopravnímu letadlu Concordu má ale samozřejmě daleko, ten to v únoru 1996 zvládl za 2 hodiny, 52 minut a 59 sekund.

Let společnosti Norwegian, který odstartoval z New Yorku, byl na londýnském letišti Gatwick skoro o hodinu dřív, než měl. Kapitánem letadla byl Martin Wood. „Je to monumentální výkon pro naši společnost. I při velmi silném proudění vzduchu, které nás pohánělo vpřed, vše proběhlo hladce,“ řekl kapitán. Překonán tak byl podobný rekord stejné společnosti z letošního ledna.

Proudění vzduchu umožňuje tyto rekordy ale pouze při letu z Ameriky do Evropy a většinou se tak děje v zimních měsících. Naopak při letech z Evropy jsou letadla kvůli povětrnostním podmínkám pomalejší.

Vůbec nejrychlejší transatlantický civilní let se uskutečnil v únoru 1996 a má ho „na svědomí“ společnost British Airways. Trval jen dvě hodiny, 52 minut a 59 sekund. Jenže tehdy byl použit legendární nadzvukový letoun Concorde.

Nízkonákladová společnost Norwegian je v současnosti podle počtu přepravených pasažérů osmým největším leteckým přepravcem v Evropě.

Daniel Baret
Diskuse ke článku