Čapí hnízdo už nebude mezi projekty, které financuje EU

Čapí hnízdo už nebude mezi projekty, které financuje EU Zdroj: ČTK, Alexandr Janovský

MF vyjme Čapí hnízdo z financování EU. Babiš a socialisté navíc získali většinu ve výboru, který hnízdo řeší

Prezidentské volby skončily. Stejně tak skončilo vyčkávání politiků u kormidla. Začali jednat. V pondělí se tak odehrály hned dvě důležité věci, které souvisejí se stíháním šéfa strany ANO, Andrejem Babišem, ve věci Čapího hnízda.

Ministerstvo financí souhlasilo s vyjmutím projektů u sedmi operačních programů tak, jak navrhovala Evropská komise. V tiskové zprávě to v pondělí uvedlo MF. Vyjmutí se týká i projektu Čapího hnízda. Kvůli padesátimilionové dotaci pro středočeský rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. O podezření z trestných činů mluví i zpráva evropského Úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Ministerstvo již dříve uvedlo, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených evropských peněz. Vyjmutí projektu Čapí hnízdo z evropského financování znamená, že projekt zůstává financován z rozpočtu Regionální rady ROP Střední Čechy jakožto poskytovatele dotace.

Převrat ve Středočeském kraji

Středočeská koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty v pondělí zároveň získala většinu ve výboru regionální rady, který dohlíží na dotace v končícím regionálním operačním programu. Podle opozice jde o reakci na nedávné rozhodnutí výboru nevyjmout farmu Čapí hnízdo z evropského financování. Koalice tvrdí, že tento orgán by měl být obměněn kvůli nedávné změně ve vedení kraje. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) namítla, že Čapí hnízdo již z financování EU vyřadilo ministerstvo financí.

Výbor byl ustaven po předloňských krajských volbách, mezitím se ale vedení hejtmanství změnilo a nová koalice v něm neměla většinu. ANO mělo v patnáctičlenném orgánu čtyři hlasy a sociální demokraté a komunisté po jednom. Pět zástupců mělo hnutí STAN, tři ODS a jednoho TOP 09. Nyní má ANO nově šest křesel, ČSSD čtyři, KSČM dvě a tři zbývající křesla připadla opozičním STAN, ODS a TOP 09.

Opozice výměnu členů výboru kritizovala. Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob uvedl, že cílem je potrestat zastupitele, kteří mají jiný názor na řešení dotační kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO). Poměr ve prospěch koalice podle něj neodpovídá výsledkům voleb a je ukázkou arogance moci. Zástupci koalice namítli, že poměr sil koalice a opozice je jako v minulosti 12 ku třem. "Musím se ohradit i vůči hláškám o normalizaci a zvůli moci," uvedla hejtmanka. Podotkla, že ČR by se nevynětím Čapího hnízda vystavila možnosti, že bude krácena, co se týče evropských peněz. Zopakovala také, že úřad regionální se už přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.

V polovině ledna výbor přes doporučení ministerstva financí neschválil vynětí projektu z evropského financování. Podle opozice by se tím dotační kauza přenesla na národní úroveň a nemusela by být důsledně vyřešena. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření již vyčerpaného operačního programu. Obměněný výbor by mohl Čapí hnízdo vyřadit. Podle hejtmanky to již učinilo ministerstvo financí.

44 vyjmutých projektů

Ministerstvo financí potvrdilo dřívější informací, že Evropská komise navrhla vyjmout 44 projektů ze šesti programů. Navíc v případě Operačního programu Doprava byly vyňaty dva projekty ještě před obdržením dopisu od komise na konci loňského roku. V případě ROP Severovýchod tak šlo o pět projektů, u ROP Jihovýchod o tři projekty, u ROP Střední Čechy o dva projekty, u ROP Moravskoslezsko o jeden projekt, u ROP Střední Morava o 19 projektů a u Operačního programu Životní prostředí o 14 projektů k vyjmutí.

"Jak ministerstvo financí již dříve předeslalo, vynětí z evropského financování umožní definitivní účetní a finanční uzavření operačních programů minulého programového období ze strany Evropské komise a dosažení plné finanční alokace prostředků vyhrazených z rozpočtu EU na příslušné operační programy," uvedl úřad.

MF dál upozornilo, že všechny regionální rady zmíněných operačních programů, s výjimkou ROP Střední Čechy, s vynětím souhlasily. U ROP Střední Morava a ROP Moravskoslezsko, kde EK navrhla rovněž vynětí, se zatím podle MF vedou jednání s příslušnými regionálními radami.

Ministerstvo zopakovalo, že rozhodnutí o vynětí či nevynětí sporných výdajů z evropského financování nezasahuje do probíhajícího trestního řízení na národní úrovni, ani nemá vliv na případná budoucí správní řízení o odebrání dotace. "Posouzení, zda došlo k porušení podmínek poskytnutí dotace, je plně v kompetenci poskytovatele dotace, který v případě jeho prokázání buď zahájí příslušné správní řízení, případně se připojí jako poškozená osoba s nárokem na náhradu škody v rámci trestního řízení," uvedlo MF.