Vědci se přiblížili rozluštění tajemné řeči delfínů: Tato zvířata používají 7 hlavních zvuků | Reflex.cz
nahoru

Vědci se přiblížili rozluštění tajemné řeči delfínů: Tato zvířata používají 7 hlavních zvuků

23. ledna 2018 • 15:40
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Delfíni mají vysokou inteligencí a používají komplexní systém klikání, mlaskání a hvízdání, kterým se dorozumívají. Vědci se snaží tento neobvyklý jazyk už mnoho let rozluštit a v nedávné době se jim podařilo rozlišit 7 hlavních typů klikání. O co se přesně jedná?

Klikání je zvuk podobný kliknutí myši u počítače, který delfíni používají pro echolokaci - určení místa objektů pomocí zvukové ozvěny. Klikání je také používáno pro komunikaci mezi delfíny. Informoval o tom web Azula, který se věnuje otázkám života v mořích a oceánech.

Mořští biologové celkově nahráli 52 milionů kliků delfínů v různých situacích, časech a místech a analyzovali je pomocí počítačového algoritmu. Ten pak identifikoval 7 různých kliků, díky kterým se delfíni orientují a komunikují.

Delfíni komunikují třemi hlavními způsoby: Klikáním, hvízdáním a mlaskáním. Vědci věří, že některé typy hvízdání mohou sloužit jako identifikace - něco jako jméno. Všechny tři způsoby slouží pro komunikaci, přičemž klikání je využíváno i pro echolokaci.

Hraní si na boha: Vědci umí vzkřísit vyhynulá zvířata. Je to etické?
Zvířecí přátelé vs. lidští přátelé? Majitelé psů mají dle vědců jasno

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,530
29,560
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější