nahoru

Zvířecí přátelé vs. lidští přátelé? Majitelé psů mají dle vědců jasno

Martin Mrázek 19. ledna 2018 • 09:00
Radostný psík na procházce v přírodě - ilustrační snímek.
Radostný psík na procházce v přírodě - ilustrační snímek.
• foto: 
Adéla Turková

Studie provedená na popud společnosti Link AKC, která nabízí „chytrá řešení“ pro psí obojky, tvrdí, že se více než polovina lidí s radostí omluví ze společenské akce, jen aby mohla zůstat doma se svým mazlíčkem. Pro někoho může být překvapivé, že milovníci psů upřednostňují čtyřnohé přátele před těmi dvounohými. Jenže pokud vezmeme v potaz další výsledky studie, nelze se tomu zase tolik divit. Mnozí respondenti totiž psům připisují až skoro zázračné vlastnosti.

Hned 60 % z 2000 dotázaných je přesvědčeno o tom, že se o ně pes nějakým způsobem stará. To pak dle vědců způsobuje ono silné pouto mezi člověkem a jeho mazlíčkem. Speciálně nezadaní jedinci pak psům připisují klíčové zásluhy za zvládání stresových momentů v jejich životech. Každý týden jim prý pomohou v průměru s pěti krizovými situacemi. Zdaleka ale nemusíte být jen „single“, aby na vás váš mazlíček působil pozitivním způsobem.

Hned 82 % respondentů si je jistých tím, že už pouhé pořízení psa mělo kladný vliv na jejich duševní zdraví a celkový emocionální stav. Takřka polovina páníčků tvrdí, že jim čtyřnohý kamarád pomohl překonat těžké období po ztrátě blízkého člověka. 20 % dotázaných říká to samé o těžkém rozchodu. Drtivá většina se pak přiznává k tomu, že na psy mluví jako na přátele. Říkají jim ale i věci, které by těm lidským nikdy sdělit nedokázali. A to, na čem se shodnou takřka všichni, je pocit, že z nich mazlíčci dělají celkově lepší bytosti.


Máte doma roztomilého domácího mazlíčka, který je součástí vaší rodiny a nedovedli byste si bez něj svůj život představit? Chtěli byste soutěžit o hodnotné ceny?

Přihlašte vašeho čtyřnohého kamaráda do souteže Mazlíček Česka


Pokud pomineme vliv na duševní zdraví člověka, jsou zde ještě neoddiskutovatelné benefity zdravotní. 62 % páníčků připisuje psům zásluhy za to, že jdou dvakrát denně na procházku, a u ještě většího množství respondentů se již prý dostavilo kýžené zlepšení zdravotního stavu. To můžeme částečně připisovat i právě psychické pohodě. 90 % dotázaných se totiž přiznává, že se psem nablízku se cítí výrazně bezpečněji.

 Klíčová slova: věda, pes, člověk, přátelství, výzkumDiskuse ke článku